Η Πολκοβίτσε της Σπανού κατέκτησε το Κύπελλο Πολωνίας

Η Άρτεμις Σπανού πανηγύρισε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Κύπελλο Πολωνίας έπειτα από το περσινό double, αφού η ομάδα της Πολκοβίτσε, επικράτησε στον τελικό της Άρκα Γκνίνια με 78-70.

Η Πολκοβίτσε, στην οποία αγωνίζεται η Άρτεμις Σπανού, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-32). Η Άρκα Γκντίνια, οπού παίζει η Πηνελόπη Παυλοπούλου, με ένα επί μέρους σκορ 20-12, μείωσε την διαφορά, αλλά η Πολκοβίτσε διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-52). Η Πολκοβίτσε διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Άρκα Γκντίνια με 78-70.

Η Άρτεμις Σπανού, σημείωσε double - double με 13 πόντους (4/5 βολές, 3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα στα 35:32 που έμεινε στο παρκέ

Η Πηνελόπη Παυλοπουλου από την άλλη μεριά έπαιξε 19.31 λεπτά σημείωσε 2π, πήρε 4ρ και έδωσε 7 ασίστ

Δεκάλεπτα: 13-23, 32-42, 52-54, 70-78