Ολυμπιακός – Μπουρζ 60-73: Πλήρωσε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο

Ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο  ήταν αυτό που στοίχισε στον Ολυμπιακό απέναντι στην Μπουρζ, με τις «ερυθρόλευκες» να γνωρίζουν την ήττα με 73-60, για την φάση των «8» του Eurocup women,  αποτέλεσμα που μετατρέπει σε εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση, τον επαναληπτικό επί γαλλικού εδάφους.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο (19-19), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η γαλλική ομάδα έτρεξε ένα σερί 16-0, που μετέτρεψε το 22-22 του 11’ σε 22-38 στο 18’, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Μπουρζ μπροστά με 38-25.

Νικολοπούλου και Σταμολάμπρου έριξαν την διαφορά στου 10 πόντους (30-40), όμως η Μπουρζ απάντησε με ένα νέο 9-0 για το 30-49, με τις Γαλλίδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 18 πόντων (36-54). Η Σταμολάμπρου το πήρε… προσωπικά στην τελευταία περίοδο και… ροκάνισε ουσιαστικά μόνη της την διαφορά στους εννέα πόντους (59-68), όμως τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει απελπιστικά, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 73-60 και, μετά τον άθλο απέναντι στην Αϊντίν, να ψάχνει στην ρεβάνς μία ακόμα μεγαλύτερη υπέρβαση, για να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Eurocup women.

Τα δεκάλεπτα: 19-19,  25-38, 36-54, 60-73