Στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας η Σκίο των Δικαιουλάκου και Πρέκα

Η Φαμίλια Σκιο, που κοουτσάρουν οι Έλληνες προπονητές Τζώρτζης Δικαιουλάκος και Πέτρος Πρέκας, νίκησαν την Λούκκα με 96-68 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας Γυναικών.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-38). Η πρωταθλήτρια του Ιταλικού Σούπερ Καπ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, προηγήθηκε με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-51). Η Σκίο διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Λούκκα με 96-68, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας Γυναικών.

Από την Σκίο διακρίθηκαν οι Κις (11ρ. και τρεις ασίστ) και Μεστντάγκ (1ρ. και δύο ασίστ) με 18 πόντους έκαστος. Από την Λούκκα ξεχώρισαν οι Ντιέτρικ (8ρ. και τρεις ασίστ) και Νάταλι (1ρ. και δύο ασίστ) με 14 και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 27-20, 53-38, 76-51, 96-68