Αβενίντα-Τζιρόνα 74-69: Η ομάδα της Φασούλα κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας Γυναικών

Η Αβενίντα, στην οποία αγωνίζεται η Μαριέλλα Φασούλα, νίκησε την Τζιρόνα με 74-69 και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας Γυναικών.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Αβενίντα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-39).

Οι μπλε ανέβασαν την διαφορά τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-52). Αν και η Τζιρόνα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 17-9, η Αβενίντα διατήρησε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να νικήσει με 74-69.

Η Μαριέλλα Φασούλα κατέκτησε με την Αβενίντα το Κύπελλο Ισπανίας Γυναικών, έχοντας στον τελικό δύο πόντους και δύο ριμπάουντ, ενώ υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα έχει προκριθεί και στο Final 4 της EuroLeague Women, αποκλείοντας και πάλι την Καταλανική ομάδα με 2-1 στην σειρά των προημιτελικών.

Δεκάλεπτα: 22-21, 43-39, 65-52, 74-69