Βενέτσια-Τσουκούροβα 85-80: Η ομάδα του Αντρέα Ματσόν προκρίθηκε στον τελικό του EuroCup Women

Η Βενέτσια, υπό τις οδηγίες του κόουτς Αντρέα Ματσόν, κατάφερε να νικήσει την Τσουκούροβα με 85-80 και προκρίθηκε στον τελικό του EuroCup Women.

Η Τσουκούροβα ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-9). Άμεση απάντηση από την Βενέτσια στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 33-20 και ξαναμπήκε στο παιχνίδι, με την τουρκική ομάδα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42).

Αν και η Ιταλική ομάδα ισοφάρισε σε τρεις περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Τσουκούροβα διατήρησε το πάνω χέρι στο σκορ και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-56). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Βενέτσια να ανεβάζει ρυθμό στα τελευταία λεπτά και να νικάει εντός έδρας την Τσουκούροβα με 85-80.

Από την Βενέτσια διακρίθηκαν οι Άντερσον (1ρ. και εννέα ασίστ) και Θόρντον (5ρ.) με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από την Τσουκούροβα ξεχώρισαν οι Φαγμπένλ (5ρ. και μία ασίστ) και Χέις (9ρ. και τρεις ασίστ) με 23 και 18 πόντους.

Εκ των διαιτητών του αγώνα εξαιρετικός ο Τάσος Κάρδαρης.

Δεκάλεπτα: 9-24, 42-44, 56-58, 85-80