Αβενίντα-Σοπρόν 69-74: Αποκλεισμός για την ομάδα της Φασούλα στα ημιτελικά της EuroLeague Women

Η Σοπρόν νίκησε την Αβενίντα, στην οποία αγωνίζεται η Μαριέλλα Φασούλα, με 74-69 και προκρίθηκε στον τελικό του EuroLeague Women.

H Σοπρόν ξεκίνησε δυνατά στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13). Η Ουγγρική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-18, προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-31).

Η ομάδα από την Κεντρική Ευρώπη διατήρησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο τέλος της τριτης περιόδου (64-52). Η Αβενίντα επέστρεψε στο παιχνίδι, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 17-10, με την Σοπρόν να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει με 74-69, με αποτέλεσμα να είναι αυτή που θα πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του EuroLeague Women.

Από την Σοπρόν διακρίθηκαν οι Μιλοβάνοβιτς-Μπρουκς και Χατάρ (10ρ. και μία ασίστ) με 27 και 15 πόντους αντιστοιχα. Από την Αβενίντα ξεχώρισαν οι Κόπερ και Αλαρί με 21 και 16 πόντους, με την Μαριέλλα Φασούλα να έχει τέσσερις πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 11:29 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 13-22, 31-47, 52-64, 69-74