Πράγα-Φενέρμπαχτσε 74-83: Με ανατροπή προκρίθηκε στον τελικό η τουρκική ομάδα

Η Φενέρμπαχτσε έκανε την ανατροπή και νίκησε την Πράγα με 83-74, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της EuroLeague Women.

Η Φενέρμπαχτσε είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή, αλλά δεν ξέφυγε στο σκορ και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23). Η Πράγα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-38).

Η ομάδα από την Τσεχία παρά την πίεση της Φενέρμπαχτσε, διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-59). Καταιγιστική ήταν η Φενέρμπαχτσε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-11, κατάφερε να νικήσει την Πράγα με 83-74.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Ιαγκούποβα και Ζαχούι με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Πράγα ξεχώρισαν οι Όμπλακ και Τζόουνς με 22 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-28, 45-38, 63-59, 74-83