Ελευθερία Μοσχάτου – Νίκη Λευκάδας 85-67: Μίλησε η έδρα

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση του Μοσχάτου, με την Ελευθερία να επικρατεί με άνεση με 85-67 της Νίκης, κάνοντας το 2-1 στην μεταξύ τους σειρά, για τις θέσεις 5-8.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, όπως δείχνει και το 41-40 της ανάπαυλας, με την Ελευθερία, όμως, να κρατά τα… καλύτερα για την τρίτη περίοδο. Εκεί, με ένα επιμέρους 26-12, η ομάδα του Μοσχάτου έχτισε διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησε με άνεση μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στο τελικό 85-67 και στην μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-6.

23 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε η εξαιρετική Σμιθ, με την Τζέιμς να έχει 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και τις Φεράρι και Νάτσκου να ακολουθούν με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Για την Νίκη των επτά μόλις παικτριών, η Κόφι είχε 19 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ, η Ο’ Ντουάιερ 18 πόντους και η Δανδουλάκη 10.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-40, 67-52, 85-67