Ολυμπιακός – ΟΑ Χανίων 79-51: Με περίπατο στους τελικούς

Το πρώτο από τα δύο εισιτήρια των φετινών τελικών της Α1 Γυναικών, έχει ερυθρόλευκο χρώμα. Ο Ολυμπιακός, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στο ξεκίνημα του αγώνα απέναντι στον ΟΑ Χανίων, επικράτησε της ομάδας της Κρήτης με 79-51 και με συνολικό σκορ 3-0, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την επιστροφή του στον θρόνο του πρωταθλητή.

Τα Χανιά κατάφεραν να πιάσουν στον… ύπνο τον Ολυμπιακό, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την ομάδα της Κρήτης να προηγείται με 11-2 στο 6’. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η ομάδα του Πειραιά ανέβασε την απόδοση της, ισοφάρισε σε 14-14 στο φινάλε του δεκαλέπτου, με τις Πλουφ και Χάμπλιν, για να ακολουθήσει η… έκρηξη στην δεύτερη περίοδο, καθώς το 24-21 του 16’, μετατράπηκε σε 40-24 στο ημίχρονο, χάρη σε ένα επιμέρους 16-3 από πλευράς Ολυμπιακού.

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι της Σταμολάμπρου έστειλαν την διαφορά στα πρόθυρα των 20 πόντων (49-31 στο 26’). Τα Χανιά έριξαν την διαφορά στους 12 πόντους με το φινάλε του δεκαλέπτου (55-43), όμως ένα 16-2 με το οποίο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τελευταία περίοδο, εκτόξευσε την διαφορά στο +26 (71-45), βάζοντας… τέλος στο ματς. Έτσι, η ομάδα του Πειραιά, με την νίκη της με 79-51, έκανε το 3-0 και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Η Σταμολάμπρου με 16 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, με την Σταμάτη να ακολουθεί με 14, την Πλουφ με 12 πόντους, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ και τις Διελά και Χάμπλιν να έχουν από 10 πόντους.

Για τα Χανιά των επτά παικτριών, η Ντέλιτς είχε 18 πόντους και η Πούλινς 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Αργυρούδης-Κονταράτος-Λεβεντάκος
Δεκάλεπτα: 14-14, 40-24, 55-43, 79-51
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 12, Σταμολάμπρου 16(2), Σταμάτη 14(4), Αλεξανδρή 6, Σύρρα 2, Δίελα 10(1), Βαμβακά 5, Βίτολα 4, Χάμπλιν 10.
ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 6(2), Σαλιάι 8(2), Πούλινς 10, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη, Ντέλιτς 18(2), Χάρις 7.