Βίρτους-Σκίο 72-71: Ήττα στις λεπτομέρειες, προηγείται η Φαμίλα με 2-1 στην σειρά

Η Βίρτους Μπολόνια υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Φαμίλα Σκίο, που προπονούν οι Έλληνες κόουτς Τζώρτζης Δικαιουλάκος και Πέτρος Πρέκας, με 72-71, με την φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται με 2-1 στην σειρά των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών.

Η Σκίο ανέβασε ρυθμό στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Η Βίρτους Μπολόνια μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Η ομάδα των Ελλήνων προπονητών πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, προηγήθηκε με 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-50). Η Βίρτους Μπολόνια έβγαλε αντίδραση στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-9, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Σκίο με 72-71.

Από την Βίρτος Μπολόνια διακρίθηκαν οι Ντόικιτς και Πάσα με 21 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Σκίο ξεχώρισαν οι Γκρούντα (14ρ. και τέσσερις ασίστ) και Λάκσα (2ρ. και τρεις ασίστ) με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-20,  38-40, 50-62, 72-71