Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-81: Παραμένει ζωντανό το τριφύλλι

Ζωντανός στο κυνήγι της διατήρησης των κεκτημένων παραμένει ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι, με όπλο την άμυνα… άλωσε το ΣΕΦ, επικρατώντας στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών του Ολυμπιακού με 81-76, μείωσε την σειρά των τελικών σε 2-1 και περιμένει τις «ερυθρόλευκες» στο «Π. Γιαννακόπουλος», το μεσημέρι της Κυριακής (8/5, 15:00), με τον τίτλο να κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-2, όμως η συνέχεια δεν ήταν η αντίστοιχη, καθώς ακολούθησε ένα… μπλακ άουτ, που επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να τρέξει ένα σερί 10-0 για το 7-12. Το τρίποντο της Νικολοπούλου για το 14-16 έφερε το ματς στο καλάθι, όμως Σταμάτη και Χατζηνικολάου, με ακόμα ένα «πράσινο» 5-0, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +7 (14-21), με το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, φτάνοντας, μάλιστα, μέχρι το +10 στο 16’, μετά από τρίποντο της Χολμς (22-32). Φιτζέραλντ και Χατζηνικολάου έφεραν το τριφύλλι για πρώτη φορά στο +11 (25-36), διαφορά την οποία οι φιλοξενούμενες διατήρησαν μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους (30-40).

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς όχι μόνο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερνε να ρίξει την διαφορά, αλλά είδε την Λύμουρα, με γκολ φάουλ στο 23’, να στέλνει τον Παναθηναϊκό στο +13 (34-47). Έξι συνεχόμενοι πόντοι από την Σταμολάμπρου, με τρίποντο και γκολ – φάουλ, έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (40-47), όμως Ριντ και Χολμς έφεραν και πάλι τις φιλοξενούμενες στο -12 (42-54). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι της Ριντ εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 πόντους (42-58), με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15 πόντων (45-60).

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα γρήγορο 5-0 στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας στους 10, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-64). Η ομάδα του Πειραιά με γκολ – φάουλ της Πλουφ και τρίποντο της Νικολοπούλου… έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (58-64). Το τρίποντο σε… νεκρό χρόνο της Φιτζέραλντ στο 37’ για το 61-70 ήταν… μαχαιριά για τον Ολυμπιακό,  η Πλουφ απάντησε με τέσσερις προσωπικούς πόντους για το 65-70, όμως Φιτζέραλντ και Ριντ… τελείωσαν το παιχνίδι (66-74), με το τελικό 76-81 να φέρνει την σειρά στο 2-1 για τον Ολυμπιακό.

Εξαιρετική εμφάνιση από τις Φιτζέραλντ με 27 πόντους και Ριντ με 24, από πλευράς Παναθηναϊκού, με τις Χολμς και Χατζηνικολάου να έχουν από 12.

Για τον Ολυμπιακό, η Πλουφ έκανε double – double με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, με την Σταμολάμπρου να ακολουθεί με 19.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Θεονάς-Μηλαπίδης
Δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 24, Σταμολάμπρου 19(2), Σταμάτη 3, Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου 8(1), Σύρρα, Νικολοπούλου 6(2), Δίελα, Βίτολα 9(1), Χάμπλιν 7.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 24, Φιτζγκέραλντ 27(1), Ζιάκα, Σταμάτη 2, Λύμουρα 3, Κωτούλα, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 12(3), Χατζηνικολάου 12(1).