Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 61-53: Οι τελικοί ξεκινούν από την αρχή

Ο Παναθηναϊκός, μετά το «break» του ΣΕΦ, διπλασίασε τις νίκες του επί του Ολυμπιακού, επικρατώντας με 61-53 στο «Π. Γιαννακόπουλος», έσβησε το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» από την κανονική περίοδο και με 2-2, οι τελικοί της Α1 Γυναικών ξεκινούν από την αρχή.

Παρά το καλό «ερυθρόλευκο» ξεκίνημα (1-4 με τις Πλουφ και Βίτολα), η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη με τον Ολυμπιακό, που τα βρήκε και πάλι… μπαστούνια απέναντι στην άμυνα ζώνης του «τριφυλλιού», τις πράσινες να βρίσκουν λύσεις και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 17-10. Χαρακτηριστικό της νευρικότητας του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο το 4/15 δίποντα και 0/5 τρίποντα.

Το 17-10 της πρώτης περιόδου… πείσμωσε τις «ερυθρόλευκες», κάτι που φάνηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, το οποίο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 10-0, για το 17-20. Το τρίποντο της Λύμουρα έβαλε και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά με 24-22, η Ριντ έφερε και πάλι την ομάδα της στο +5 (29-24), ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 7-0 με τις Νικολοπούλου και Σταμολάμπρου για το 29-31, με το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Λεωφόρου Αλεξάνδρας να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 31 πόντους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό, χάρη τις Νικολοπούλου και Πλουφ, να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στο 25΄ (37-40). Το γκολ – φάουλ της Φιτζέραλντ ολοκλήρωσε ένα 6-0 του Παναθηναϊκού για το 43-40, με τις πράσινες να διατηρούν το προβάδισμα τους μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (46-42).

Αμφότερες οι ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, όπως φαίνεται από το 2-4 στα πρώτα πέντε λεπτά. Η Πλουφ με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 48-48, ενώ η Βίτολα ανεβάζει το «ερυθρόλευκο» επιμέρους σκορ στο 2-8, με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά με 50-48. Η Φιτζέραλντ με λέι απ έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 52-51, ενώ η Χολμς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, έγραψε το 56-53 στα 103’’. Ακόμα ένα σετ βολών, από την Φιτζέραλντ, έφερε το 58-53, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται τα συνεχόμενα «ερυθρόλευκα» λάθη στα τελευταία λεπτά,  φτάνοντας στην νίκη με 61-53, ισοφαρίζοντας παράλληλα τους τελικούς σε 2-2, με την σειρά να επιστρέφει και πάλι στο ΣΕΦ, για το Game 3, το απόγευμα της Τετάρτης (11/5, 17:00).

Απίστευτο παιχνίδι από την Ριντ, με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ 19 πόντους σημείωσε η Φιτζέραλντ.

Για τον Ολυμπιακό, 13 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε η Πλουφ και 10 πόντους η Βίτολα.

Διαιτητές: Κάρδαρης-Τζιοπάνος Ν.-Τσώνος
Δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζγκέραλντ 18, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Μπουντούρη, Χολμς 7(1), Χατζηνικολάου.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13, Σταμολάμπρου 7(1), Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Διέλα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.