Βαλένθια-Αβενίντα 62-67: Η ομάδα της Φασούλα κατέκτησε το πρωτάθλημα Ισπανίας

Η Περφουρμερίας Αβενίντα, στην οποία αγωνίζεται η Μαριέλλα Φασούλα, νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 67-62, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ισπανίας στο μπάσκετ γυναικών.

Δυνατό ξεκίνημα για την Αβενίντα, που ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15). Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-12, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-27).

Η Βαλένθια πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 17-9, αλλά οι μπλε κράτησαν την απόσταση και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-44). Η Αβενίντα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο, παρά την πίεση των "νυχτερίδων" και νίκησε εκτός έδρας με 67-62, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το πρωτάθλημα Ισπανίας στο μπάσκετ γυναικών.

Δεκάλεπτα: 15-19, 27-38, 44-47, 62-67