Σκίο-Βίρτους 86-58: Η ομάδα των Δικαιουλάκου, Πρέκα και Χριστινάκη κατέκτησε το ιταλικό σούπερ καπ

Η Φαμίλια Σκίο που κοουτσάρουν οι Έλληνες προπονητές Τζώρτζης Δικαιουλάκος και Πέτρος Πρέκας, ενώ αγωνίζεται και η Ελεάννα Χριστινάκη, νίκησε την Βίρτους Μπολόνια με 86-58 και κατέκτησε για δεύτερη συνεχή φορά το ιταλικό σούπερ καπ.

Σαρωτική η Φαμίλια από την αρχή του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 27 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-20).

Η Σκίο συνέχισε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και διεύρυνε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να νικήσει την Βίρτους Μπολόνια με 86-58 στον τελικό και για αυτό κατέκτησε το ιταλικό σούπερ καπ.

Από την Σκίο διακρίθηκαν οι Εντούρ και Βερόνα με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, με την Ελεάννα Χριστινάκη να έχει οχτώ πόντους και δύο ριμπάουντ σε 18:40 λεπτά. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Πάρκερ (10ρ.) και Ντόικιτς με 18 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-11, 47-20, 69-46, 86-58