Κατέκτησε το σούπερ καπ Πολωνίας η Σπανού με την Πολκοβίτσε

H Άρτεμις Σπανού κατέκτησε μαζί με την Πολκοβίτσε το σούπερ καπ Πολωνίας, μετά την επικράτηση τους επί της Άρκα Γκντίνια με 80-66.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Πολκοβίτσε να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (13-10), με την ομάδα της Σπανού να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-52). Η Πολκοβίτσε πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-13, νίκησε την Άρκα Γκντίνια στον τελικό του σούπερ καπ Πολωνίας γυναικών με 80-66 και κατέκτησε τον τίτλο.

Από την Πολκοβίτσε διακρίθηκαν οι Μαβούνγκα και Γκάιντα με 27 και εννέα πόντους αντίστοιχα, με την Άρτεμις Σπανού να έχει επτά πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 27:21 λεπτά. Από την Άρκα Γκντίνια ξεχώρισαν οι Μπορκόφσκα και Χίγκινς με δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 14-21, 40-42, 53-52, 66-80