Δάφνη– Χατάι 58-99: Βαριά ήττα για την ομάδα του Αγ. Δημητρίου

Ένα δεκάλεπτο κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την Χατάι η Δάφνη Αγ. Δημητρίου, με την τουρκική ομάδα να ξεφεύγει στο σκορ από την δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στην άνετη νίκη με 99-58, για τα προκριματικά του Eurocup Women, που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Η ελληνική ομάδα μπήκε εξαιρετικά απέναντι στην ισχυρή αντίπαλο της, με την Δάφνη να κλείνει, μάλιστα, το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 17-16. Η Χατάι, όμως, ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με ένα σερί 22-0, μετατρέποντας το -1 σε +21 (17-38), με την φιλοξενούμενη ομάδα να κλείνει το πρώτο μισό μπροστά με 47-25. Ίδια η εικόνα και στην τρίτη περίοδο, όπως δείχνει το επιμέρους 9-24 που… εκτόξευσε την διαφορά στο +37 για την Χατάι (34-71), με το τελικό 58-99 να μετατρέπει σε τυπική διαδικασία την ρεβάνς επί τουρκικού εδάφους.

Λούνα και Γουέλς, με 27 και 17 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίες από πλευράς Δάφνης, ενώ για την Χατάι, που είχε έξι παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, Κανίτεζ και Γκάτλινγκ είχαν από 19, ενώ η Πρινς είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 25-47, 34-71, 58-99