ΟΑ Χανίων - Μπιντγκόζ 59-85: Πλέον η πρόκριση μοιάζει με θαύμα...

Την εντός έδρας ήττα από την πιο ισχυρή, έμπειρη και έτοιμη Μπιντγκόζ δέχθηκαν τα Χανιά με σκορ 85-59, με την πρόκριση να μοιάζει πλέον με θαύμα για την ελληνική ομάδα.

Από την πολωνική ομάδα ξεχώρισε η Τέιλορ με 18 πόντους, ενώ από την ελληνική πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Κόλεμαν με 17.

Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στην Πολωνία την Πέμπτη 13/10.

Προβάδισμα από την αρχή για τις φιλοξενούμενες

Η Μπιντγκόζ κατάφερε να έχει το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος, με την πολωνική Μαργκίνιν να κάνει το 9-12 κι ενώ απέμεναν 4:12'' για τη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια, η Πίκα με τρίποντο έγραψε το σκορ δεκαλέπτου κάνοντας το 15-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα, με τη Μαργκίνιν να κάνει το 19-30 με νέο εύστοχο τρίποντο 5' πριν το ημίχρονο.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 27-46.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΟΑ Χανίων δεν κατάφερε να πλησιάσει και να γυρίσει το παιχνίδι, με την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 36-66 και το τελικό σκορ να είναι το 59-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 27-46, 36-66, 59-85.