Νίκη Λ. - Ολυμπιακός 56-69: Χαλαρά και... πολυφωνικά το 3Χ3 οι ερυθρόλευκες

Άνετο μεσημέρι είχε ο Ολυμπιακός στη Λευκάδα, με τις ερυθρόλευκες να επικρατούν με 69-56 της τοπικής ομάδας, καθώς δε συνάντησαν ουσιαστική αντίσταση, κάνοντας το 3Χ3 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Βασικό χαρακτηριστικό του Ολυμπιακού ήταν η επιθετική πολυφωνία, με την ομάδα των Ζίμπαρτς - Νίκλα να έχει 4 αθλήτριες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ξεχώρισαν οι Γκούσταβσον με 15 πόντους, η Σούκ με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ οι Σταμάτη - Σταμολάμπρου πέτυχαν από 13 πόντους έκαστη.

Από την άλλη για τις νησιώτισσες ξεχώρισε η πρώην ερυθρόλευκη Στέλλα Φουράκη με 18 πόντους και 7/13 δίποντα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «νωθρά» στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να οι γηπεδούχες να είναι κοντά στο σκορ. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά όμως, οι Πειραιώτισσες έσφιξαν την άμυνά τους και διατηρώντας διψήφιες διαφορές καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα έφτασαν σχτικά άνετα στο τελικό 56-69.

Διαιτητές: Καρπάνος, Καμήτσος, Ασημακάκη

Δεκάλεπτα: 12-16, 24-45, 39-57, 56-69

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη, Οκόνορ 13(1), Ντάλα 3(1), Βιντσιλαίου 2, Φουράκη 18, Χερντ 6, Κούκη 6, Κάρεϊ 8(2),

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 13(3), Αγιούσο 2, Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα, Γκούσταφσον 15(1), Νικολοπούλου 2, Δίελα 2, Σουκ 12, Βαμβακά 2.