Μπουρζ-Ολυμπιακός 67-61: Οι ερυθρόλευκες το πάλεψαν στο τέλος, αλλά ηττήθηκαν στην Γαλλία

Ο Ολυμπιακός πήγε να κάνει την απόλυτη ανατροπή, αφού μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο από το -18, αλλά η Μπουρζ βρήκε απαντήσεις και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 67-61 στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων της Euroleague Women.

Τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά είχε η Μπουρζ, η οποία επέβαλε τον ρυθμό της και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13). Η γαλλική ομάδα κράτησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-24).

Αν και οι ερυθρόλευκες πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσαν στο -7 στο 25' λεπτό (42-35), οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-39). Ο Πειραιώτισσες έφεραν τα πάνω-κάτω στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 22-13 και από την διαφορά των 18 πόντων στο 28' λεπτό (54-36), μειώθηκε στον ένα πόντο στο 35' λεπτό (58-57). Η Μπουρζ βρήκε λύσεις στα εναπομείναντα λεπτά και νίκησε εντός έδρας τον Ολυμπιακό με 67-61, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων της Euroleague Women.

Δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61