Ραμάτ Χασαρόν-Παναθηναϊκός 62-76: Έκαναν το 2/2 οι πράσινες

Ο Παναθηναικός νίκησε εκτός έδρας την Ραμάρ Χασαρόν με 76-62 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-0, ενώ οι γηπεδούχες έπεσαν στο 0-2.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα (13-11), με τον Παναθηναϊκό με ένα επί μέρους σκορ 15-7, να είναι στο +6 στο 7' λεπτό (26-20). Οι γηπεδούχοι μείωσαν την απόσταση με τέσσερις σερί πόντους, αλλά οι "πράσινες" παρέμειναν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (26-24).

Οι γηπεδούχες πήραν τα ηνία στο 13' λεπτό (30-28), αλλά οι "πράσινες" ξαναπήραν τα ηνία στα επόμενα λεπτά του δεύτερο δεκαλέπτου και επέβαλαν τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-34).

Παρότι η ελληνική ομάδα ήταν στο +7 (48-41, 25' λεπτό), η ισραηλινή ομάδα με επτά σερί πόντους, έφερε το ματς στα ίσα (48-48, 28' λεπτό). Οι φιλοξενούμενες με ένα ακόμη σερί στα εναπομείναντα δύο λεπτά, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-48). Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, νίκησε εκτός έδρας την Ραμάτ Χασαρόν με 76-62.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Παυλοπούλου και Κάρτερ με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ραμάτ Χασαρόν ξεχώρισαν οι Ιβάνοβιτς και Κολλίερ με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76