Παναθηναϊκός-Λουμπλίν 67-59: Έκαναν το 4/4 οι πράσινες και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Eurocup Women

Ο Παναθηναικός νίκησε εντός έδρας την Λουμπλίν με 67-59 και έκανε το 4-4 (1η θέση), ενώ η πολωνική ομάδα έπεσε στο 2-2 (2η θέση), στον πρώτο όμιλο του Eurocup Women. Οι "πράσινες" κλείδωσαν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του Eurocup Women.

Αν και η Λούμπλιν πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 5' λεπτό (8-4), ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν είχε την Ριντ στην σύνθεση του, με ένα επί μέρους σκορ 13-5, προσπέρασε και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Οι "πράσινες" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-25).

Η ελληνική ομάδα κράτησε την απόσταση της και δημιούργησε μια σταθερή διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-39). Αν και η Λουμπλίν πίεσε και μείωσε στους τέσσερις πόντους στο 25' λεπτό (61-57), ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 67-59.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Πόττερ και Κάρτερ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Λουμπλίν ξεχώρισαν οι Μακ και Στανάτσεβ με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-13, 35-25, 51-39, 67-59'