Παναθηναϊκός-Ραμάτ Χασαρόν 59-65: Πρώτη ευρωπαϊκή ήττα για τις πράσινες

Ο Παναθηναικός ηττήθηκε εντός έδρας από την Ραμάτ Χασαρόν με 65-59 και έπεσε στο 4-1, ενώ οι φιλοξενούμενες ανέβηκαν στο 1-4. Υπενθυμίζουμε ότι οι "πράσινες" έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του Eurocup Women.

Οι γηπεδούχες είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Η Ραμάτ Χασαρόν αύξησε την ταχύτητα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, προσπέρασε και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-32).

Η ομάδα από το Ισραήλ συνέχισε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 14-8, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-40). Ο Παναθηναικός πήγε το παιχνίδι στους τρεις πόντους στο 35' λεπτό (55-52), αλλά η Ραμάτ Χασαρόν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 65-59.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Πότερ και Κάρτερ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ραμάτ Χασαρόν ξεχώρισαν οι Τζένκινς (15ρ. και δύο ασίστ) και Σάαρ (4ρ. και δύο ασίστ) με 19 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-14, 32-34, 40-48, 59-65