ΠΑΟΚ - Χανιά 65-69: Μύρισε τσικουδιά στο κλειστό της Πυλαίας

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγαν τα Χανιά από το κλειστό της Πυλαίας, με την κρητική ομάδα να επικρατεί του ΠΑΟΚ με 69-65, φτάνοντας στην 4η νίκη τους σε 10 αγώνες.

Οι παίκτριες του Αντώνη Λάππα πατούσαν από την αρχή καλύτερα στο παρκέ.  Ο ΠΑΟΚ φάνηκε ότι αντιδρά, ωστόσο δεν είχε τις λύσεις προκειμένου να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο ΟΑΧ μπήκε αποφασισμένος στο τέλος να πάρει τη νίκη και με τις λεπτομέρειες του αγώνα να είναι με το μέρος του, έφυγε από την Θεσσαλονίκη με τη μεγάλη νίκη.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι Κρητικιές έχουν ρεκόρ 4-6, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει 6 νίκες και 4 ήττες σε 10 αγώνες.

Από τις νικήτριες ξεχώρισαν οι Σιέρα και Γεροστέργιου Χριστιάνα, ενώ πολύ καλή εμφάνιση σε δημιουργία και σκορ έκανε η Τσιχλάκη με 8 πόντους και 4 ασίστ. Καθοριστική συμβολή ειδικά στο τέλος του ματς είχε η Σταύρια Κόνιαλη που κέρδισε ένα κρίσιμο φάουλ και κατόπιν «έτρεξε» σωστά την ομάδα της στον αιφνιδιασμό.

Από την άλλη για τις ασπρόμαυρες, μεγάλη εμφάνιση έκανε η Θεοδώρου με 17 πόντους  και 8 ριμπάουντ.

ΠΑΟΚ – ΟΑ Χανίων 65-69

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Παπαγερίδης-Ντούρας

Δεκάλεπτα: 14-17, 30-33, 54-48, 65-69

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 4, Κιολέογλου, Θεοδώρου 17(1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Γουίλιαμς 12, Γουίλσον 16(3), Καρλάφτη 9(2), Κολλάτου 7(1).
ΟΑ Χανίων (Λάππας): Κόλεμαν 8, Γεροστεργίου Χ. 9(3), Κόνιαλη 7(1), Ακλ 17(1), Γεροστεργίου Μ., Τσιχλάκη 8, Φάρου, Τζόνσον 20.