USK Πράγα – Ολυμπιακός 95-63: Συντριβή στην Τσεχία για τις «ερυθρόλευκες»

Χωρίς νίκη μετά από έξι αγωνιστικές στην Euroleague Women παραμένει ο Ολυμπιακός, με τις «ερυθρόλευκες» να γνωρίζουν την βαριά ήττα στην Τσεχία από την USK Πράγα με 95-63.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση (11-13 στο 7’), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η γηπεδούχος ομάδα έτρεξε ένα 9-0 για το 20-13 του 10’, σερί που ανέβηκε στο 13-0, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (24-13). Γκούσταφσον και Νικολοπούλου έσπασαν το σερί της Πράγας (26-18), όμως η USK συνέχισε να έχει τον έλεγχο, έφτασε μέχρι το +16 (40-24), κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά με 44-32.

Ο Ολυμπιακός έψαχνε την αντεπίθεση που θα τον έφερνε και πάλι στην διεκδίκηση του αγώνα, όμως κάτι τέτοιο ήταν εξαιρετικά δύσκολο απέναντι στην ομάδα της Πράγας, κάτι που φάνηκε και στο παρκέ, καθώς το σκορ όχι μόνο δεν μειώθηκε, αλλά η USK ξέφυγε με 24 πόντους στο 26’, κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά με 74-49. Φυσικά, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην τελευταία περίοδο, με το τελικό 95-63 να διατηρεί τον Ολυμπιακό χωρίς νίκη μετά από έξι αγωνιστικές και την ομάδα της Πράγας να ανεβαίνει στο 4-2.

Η Σταμολάμπρου με 17 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού, με την Γκούσταφσον να έχει 16 πόντους και 10 ριμπάουντ και την Σουκ να προσθέτει 15 πόντους.

Για την Πράγα, 32 πόντους είχε η Κόντε, η Βοράτσκοβα 17 πόντους και η Τζόουνς 15.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 44-32, 74-49, 95-63