Πρωτέας Β. – ΠΑΟΚ 74-55: Πάρτι για την ομάδα της Βούλας

Σε θρίαμβο μετέτρεψε ο Πρωτέας το παιχνίδι του απέναντι στον ΠΑΟΚ, με την ομάδα της Βούλας να επικρατεί με 74-55. Στο 5-7 ανέβηκαν οι γηπεδούχες, στο 6-6 έπεσε ο δικέφαλος, που μετρά τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Τίποτα δεν προμήνυε την εξέλιξη που θα έχει ο αγώνας, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 20-4 και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με double score (13-26). Η συνέχεια, όμως, ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη, με τον Πρωτέα να απαντά με ένα εντυπωσιακό 20-6 στο δεύτερο δεκάλεπτο, που έφερε… τούμπα το ματς από το ημίχρονο (33-32). Πλέον η ομάδα της Βούλας είχε το μομέντουμ της αναμέτρησης, κάτι που φάνηκε και στο β΄ μέρος, με τον Πρωτέα να φτάνει στο εμφατικό 74-55.

Εξαιρετική η Γκίλντεϊ… άγγιξε το triple double, έχοντας 24 πόντους, εννέα ριμπάουντ και επτά ασίστ, με την Αναστασοπούλου να έχει 15 πόντους και την Μπουθ 14.

Για τον ΠΑΟΚ, η Καρλάφτη είχε 22 πόντους και η Κολλάτου 11.

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Μακρόπουλος-Λιαρομμάτης
Δεκάλεπτα: 13-26, 33-32, 55-43, 74-55
Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 24(3), Χατζηβασιλείου 9(1), Σακελλαρίου, Πατεράκη 3(1), Χατζηγιακουμή 3(1), Αναστασοπούλου Μ. 6, Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ . 15(1), Μπουθ 14(2), Τζανετάτου.
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου, Κιολέογλου 3, Στεφανάκη 2, Κατσαμούρη 2, Γουίλιαμς 7, Γουίλσον 8(2), Καρλάφτη 22(2), Κολλάτου 11(1).