ΟΑ Χανίων – Δάφνη 63-59: Η... μπίλια έκατσε στον ΟΑΧ

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση των Χανίων ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Δάφνη, με τον ΟΑΧ να επικρατεί με 63-59, ανεβαίνοντας στο 5-7. Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Αγ. Δημητρίου, που έπεσε στο 2-10.

Η Δάφνη μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 17-11 στο 10’, με τον ΟΑΧ να αντιδρά, να επιστρέφει άμεσα στο σκορ, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με την φιλοξενούμενη ομάδα μπροστά με 31-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Χανιά,… έσφιξαν την άμυνα τους, καθώς δέχθηκαν μόλις εννέα πόντους και με ένα επιμέρους 19-9, ξέφυγαν με 49-40. Το ματς, όμως, δεν είχε τελειώσει, καθώς η Δάφνη πλησίασε στον πόντο στο 38’ (57-56). Εκεί, όμως, τέσσερις πόντοι των Τζόνσον και Ακλ, έγραψαν το 61-56 στα 17’’, κλειδώνοντας την νίκη για την ομάδα της Κρήτης.

22 πόντοι και 11 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός της Τζόνσον, με την Χέινς να έχει 15 πόντους και την Κόνιαλη 12.

Για την Δάφνη, 19 πόντους είχε η Γουέλς, 14 η Ντιν, με την Μόρις να έχει 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Στρέμπας-Κούλης Χ.-Παπαδόπουλος Χρ.
Δεκάλεπτα: 11-17, 30-31, 49-40, 63-59
ΟΑ Χανίων (Κεραμιδάς): Χάινς 15(3), Γεροστεργίου Χ., Κόνιαλη 12(2), Ακλ 9, Γεροστεργίου Μ.3(1), Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 22.
Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Σπαθάρου 8(2), Παγώνη 4, Γουέλς 19(2), Σαλιάι, Μόρις 10, Γκριτζά 4, Ντιν 14.