Ολυμπιακός – Νίκη Λ. 66-50.: 14χ14 για τις «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε… σκούρα για κάτι παραπάνω από 20’ απέναντι στην Νίκη, όμως οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν την απόδοση τους στο β’ μέρος, έσφιξαν την άμυνα τους (δέχτηκαν μόλις 18 πόντους)  και με την νίκη τους με 66-50, διατηρούν το αήττητο τους στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης του ΣΕΦ, όπως φαίνεται και από το 34-32 του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-8 στο 5’, όμως η Λευκάδα απάντησε με ένα 0-8 για το 14-16. Η Σπυριδοπούλου με τρίποντο έγραψε το 17-16, όμως η Νίκη έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 18-17, χάρη σε βολές της Ο’ Κόνορ. Η μάχη συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στους 26 πόντους στο 15’. Ο Ολυμπιακός, χάρη στις Σπυριδοπούλου, Αυτζή και Γκούσταφσον, έτρεξε ένα 7-0 για το 33-26, όμως και πάλι η Νίκη είχε τις απαντήσεις, μειώνοντας στο καλάθι, με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (34-32). Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ημίχρονο χωρίς τον προπονητή του, Θάνο Νίκλα, ο οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, με το κοουτσάρισμα να το αναλαμβάνει ο βοηθός του, Κώστας Καλογερόπουλος.

Σε αντίθεση με το πρώτο μισό, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε… φορτσάτος και με τις Γκούσταφσον και Νικολοπούλου ξέφυγε με εννέα πόντους (43-34), διαφορά την οποία οι «ερυθρόλευκες» συντήρησαν μέχρι το φινάλε της περιόδου (52-44). Μάλιστα, Σταμολάμπρου και Νικολοπούλου έφεραν για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό σε διψήφιο προβάδισμα (57-44), με τις νταμπλούχες Ελλάδας να φτάνουν στην νίκη με 66-50, που τους διατηρεί αήττητες με 14 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Σπυριδοπούλου και Γκούσταφσον, με 14 πόντους, ήταν οι πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού, με την Νικολοπούλου να ακολουθεί με 13.

Για την Νίκη Λευκάδας, η Κάρεϊ είχε 17 πόντους, η Χερντ 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και η Ο’ Κόννορ 11 πόντους.

Διαιτητές: Μαρίγλη-Χαϊνά-Κουκουλεκίδης
Δεκάλεπτα: 17-18, 34-32, 52-44, 66-50
Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου 9, Σταμάτη, Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου 14(4), Σύρρα, Γκούσταφσον 14, Νικολοπούλου 13(3), Δίελα, ΓκουζέλουΑυτζή 7(1), Σκόριτς 2.
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3(1), Γεωργάκη, Χασάπη, Οκόνορ 11(2), Δανδουλάκη, Αξιοπούλου 4, Τραγουστή, Χερντ 15, Κάρεϊ 17(2).