Α1 Γυναικών, Ελευθερία Μ. – Δάφνη 69-51: Το Μοσχάτο κρατούσε τα… καλύτερα για το τέλος

Ένα επιμέρους 23-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν αυτό που… καθάρισε το παιχνίδι για την Ελευθερία, με την ομάδα του Μοσχάτου να επικρατεί της Δάφνης με 69-51, φτάνοντας στο 10-6. Στην ουρά με ρεκόρ 3-14 παρέμεινε η ομάδα του Αγίου Δημητρίου.

Οι άμυνες έπαιξαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όπως φαίνεται από το 11-8 της πρώτης περιόδου. Η Ελευθερία είχε τα ηνία του ματς, χωρίς όμως να καταφέρει να… χτίσει μια διαφορά ασφαλείας απέναντι στην Δάφνη, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (46-40). Η Δάφνη έμεινε στην διεκδίκηση του ματς μέχρι το 34’, όντας πίσω με 50-45. Κάποου εκεί, όμως, η Ελευθερία, με πρωταγωνίστριες τις Καρακασίδου και Κάλογουεϊ, έτρεξε ένα 11-0, στέλνοντας την διαφορά στο + 16 (61-45), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα, με το τελικό 69-51 να χαρίζει την τρίτη σερί νίκη στις γηπεδούχες.

Καρακασίδου και Κάλογουεϊ ήταν τα… πρώτα βιολιά της Ελευθερίας, με την πρώτη να έχει 18 πόντους και την δεύτερη να…αγγίζει το triple double με 17 πόντους, οκτώ ασίστ και εννέα κλεψίματα!

Για την Δάφνη, 22 πόντους και 17 ριμπάουντ είχε η Μόρις και 11 πόντους η Γουέλς.

Διαιτητές:  Γαρινή-Λαζόγκα-Ανδρεόπουλος
Δεκάλεπτα: 11-8, 33-29, 46-40,69-51
Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Καλογουέι 17(1), Στούπα 5(1), Καρακασίδου 18(2), Νάτσκου 3(1), Σταμάτη 7(1), Παπαποστόλου, Καλαποθαράκου, Μυλωνάκη, Μπρούερ 12, Οκόγιε 7(1).
Δάφνη Αγ.Δημ.(Μπουμπούς): Πανούση, Σπαθάρου 6(1), Παγώνη 2, Μεμίνι, Γουέλς 11, Σαλιάι, Μόρις 22, Γκριτζά 3, Ντιν 7(1).