Α1 γυναικών, ΠΑΟΚ - Νίκη Λ. 66-65: Ασπρόμαυρη ανατροπή με Κολλάτου, Καρλάφτη και Γουίλσον

Μεγάλη νίκη κόντρα στη Νίκη Λευκάδας πέτυχε ο ΠΑΟΚ με 66-65, με τις απσρόμαυρες να κάνουν τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι Θεσσαλονικιές έχουν 11 νίκες και 7 ήττες σε 18 ματς, ενώ οι νησιώτισσες έχουν αντίστοιχο ρεκόρ 9-9.

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε η Γουίλιαμς που έκανε και πάλι νταμπλ νταμπλ με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ακόμα, η Καρλάφτη είχε 12 πόντους, ενώ στις διακριθείσες ανήκει και η Κολλάτου με 11 πόντους και 8 ασίστ, με την Ελληνίδα γκαρντ να ξεκινά την ανατροπή κόντρα στην ομάδα της Λευκάδα με κρίσιμο σουτ τριών πόντων.

Από την άλλη για τις ηττημένες, ξεχώρισε η Έμμα Σταχ με 18 πόντους, ενώ η Κάρεϊ έκανε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ. Τέλος, η Δαμουλάκη με 3/3 τρίποντα προσπάθησε να αποτρέψει το μοιραίο για την ομάδα της κάνοντας μεγάλη προσπάθεια.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, αλλά στο τέλος «χαμογέλασε» ο ΠΑΟΚ

Η Νίκη Λευκάδας μπήκε στο ματς με σκοπό να κυριαρχήσει και κατάφερε να έχει σταθερά το προβάδισμα σε όλο το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 17-20, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις νησιώτισσες μπροστά στο σκορ 27-36.

Στο δεύτερο μέρος οι ασπρόμαυρες αντέδρασαν και προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Με Ζάντα Γουίλιαμς να δίνει μεγάλες μάχες με την Κάρεϊ κάτω από το καλάθι, οι γηπεδούχες πλησίασαν στους τέσσερις πόντους με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο έληξε με σκορ 47-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εξέλιξη του αγώνα ήταν συναρπαστική. Με το χρονόμετρο να γράφει 6:51'' πριν την κόρνα της λήξης ο Δαμουλάκη ευστοχεί σε τρίποντο κάνοντας το 52-61.

Λίγο αργότερα και με 5:16'' να απομένουν για το τέλος η Γουίλσον ευστοχεί σε τρίποντο κάνοντας το 57-61, με τη Δαμουλάκη να απαντά εκ νέου κάνοντας 57-64 κι ενώ απέμεναν 2' για το τέλος.

Με 1:08'' να απομένει για να ακουστεί η κόρνα της λήξης, η Κολλάτου ευστοχεί σε τρίποντο κάνοντας το 62-65, φέρνοντας τον ΠΑΟΚ σε απόσταση... βολής. Κατόπιν, η Καρλάφτη ευστοχεί σε δίποντο και 33'' πριν το τέλος κάνει το 64-65, ενώ η Γουίλσον ευστοχεί σε νεκρό χρόνο στις ελεύθερες βολές και δίνει στην ομάδα της για πρώτη και τελευταία φορά το προβάδισμα, γράφοντας το τελικό 66-65.

Τρομερή άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα και από τη Ζάντα Γουίλιαμς που μπλόκαρε σουτ της Κάρεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 27-36, 47-51, 66-65

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 5, Κιολέογλου, Γουίλιαμς 28(1), Γουίλσον 8(1), Καρλάφτη 12(1), Πέρι , Κολλάτου 11(1).

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 9(3), Αξιοπούλου 2, Αναστασοπούλου, Στακ 18(3), Φουράκη 11, Χερντ 11, Κάρεϊ 14.