Α1 γυναικών, Πρωτέας Βούλας - Εσπερίδες Καλλιθέας 65-52: Νίκη-ανάσα για τις κυανέρυθρες

Μεγάλη νίκη που σημαίνει και βαθμολογική ανάσα πέτυχε ο Πρωτέας Βούλας επί των Εσπερίδων με σκορ 65-52, με τις παίκτριες του Σουλιώτη να κάνουν εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο.

Από τις κυανέρυθρες ξεχώρισε η Μπουθ με 24 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη για τις Εσπερίδες η Κορρέ ήταν σχεδόν μόνη της στο σκορ, καθώς η ίδια είχε 31 πόντους, ενώ όλες οι άλλες αθλήτριες των φιλοξενούμενων κάτω από 7.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα ο Πρωτέας έχει 8 νίκες και 10 ήττες, ενώ οι Εσπερίδες έχουν αντίστοιχο ρεκόρ 9-9.

Ο Πρωτέας ήταν... αγριεμένος στο δεύτερο μέρος!

Στο πρώτο μέρος οι Εσπέρίδες μπήκαν με σκοπό να κυριαρχήσουν στο παιχνίδι και τα κατάφεραν. Με βασικό όπλο την άμυνά τους και το χαμηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 18-14, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο ούσες μπροστά με 34-27.

Στο δεύτερο μέρος ο Πρωτέας έδειξε ότι μπορεί να αντιδράσει κι έτσι με όπλο τη δική του άμυνα πλέον περιόρισε τα όπλα των Εσπερίδων. Στο με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έγραφε 51-43, καθώς η ομάδα του Σουλιώτη έκανε πολύ καλό επιμέρους σκορ με 24-9. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και το τελικό 65-52 βρήκε δίκαιες νικήτριες τις κυανέρυθρες.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 27-34, 51-43, 65-52.

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 9, Χατζηβασιλείου 13(3), Μάντιτς 2, Σακελλαρίου, Πατεράκη, Χατζηγιακουμή 1, Αλεξιά, Αναστασοπούλου 4, Μπουθ 24(1), Τζανετάτου 12(2).

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιργιόγκε 3, Γασπαράτου 2, Πρίφτη, Κορρέ 31(8), Μπενέκη, Κασάπογλου 7(1), Χίγκινς 2, Γουλφολκ 7(1).