Euroleague Women, Ολυμπιακός - USK 54-85: Βαριά ήττα για την ομάδα του Πειραιά

Το έργο του Ολυμπιακού απέναντι στην USK ήταν εξ αρχής δύσκολο και αυτό φάνηκε και στο παρκέ του ΣΕΦ, με την ομάδα του Πειραιά να γνωρίζει την ήττα με 54-85, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Euroleague women. Στο 1-12 έπεσαν οι «ερυθρόλευκες», στο 9-4 ανέβηκε η ομάδα της Πράγας.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να… κυνηγά στο σκορ από νωρίς, με την USK να ξεφεύγει με 12-2 από το 4ο λεπτό της αναμέτρησης, διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε του 10λέπτου (16-26). Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν ένα καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ισορροπώντας το ματς. Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου, έριξαν μετά από ώρα την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (27-36), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Πράγας μπροστά με 37-27.

Η τρίτη περίοδος, όμως, αποδείχθηκε… καταστροφικό για τον Ολυμπιακό. Η USK ξεκίνησε το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 7-15, ξεφεύγοντας με 18 πόντους (34-52), η Τόμας με λέι απ έφερε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (35-56), με την USK να κλείνει το δεκάλεπτο στο +22 (44-66). Ένα 6-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου… εκτόξευσε την διαφορά στο -28 (44-72), η Σκλενάροβα με 2/2 βολές έφερε την διαφορά στους 30 πόντους (47-77), με την τελευταία κόρνα της γραμματείας να βρίσκει την USK νικήτρια με 85-54.

Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου σημείωσαν από 14 πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ από πλευράς USK, η Τζόουνς είχε 19 πόντους, η Τόμας 17, ενώ Βουκοσάβλιεβιτς και Όμπλακ είχαν από 15 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 27-37, 44-66, 54-85