Α1 γυναικών, Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-69: Ερυθρόλευκη υπεροχή και 2-1 η σειρά των τελικών

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό της Α1 γυναικών με , κάνοντας το 2-1 στη σειρά των μεταξύ τους αναμετρήσεων που θα κρίνει τον κάτοχο του πρωταθλήματος.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε η Γκούσταφσον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ από τον Παναθηναϊκό καταλυτική ήταν η Χριστινάκη με 24 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έδωσε απάντηση και είναι δυο νίκες μακριά από το πρωτάθλημα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν σειρά εύστοχων επιθέσεων, με τις Σύρρα, Σουκ και Γκούσταφσον να είναι η αιχμή του Ολυμπιακού και τις Κάρτερ, Παυλοπούλου να «σπάνε το ρόδι» για τον ΠΑΟ.

Οι δυο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-18, καθώς οι ερυθρόλευκες είχαν τα ηνία του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τη Χριστινάκη πέρασε μπροστά στο σκορ με 37-36 και με το χρονόμετρο να γράφει 21'' πριν το ημίχρονο, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε τον τελευταίο λόγο και με τη Γκούσταφσον να χτυπά στη λήξη έκανε το 38-37 ακριβώς πριν την ανάπαυλα.

Υπενθυμίζεται ότι 4 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έχασε τη Σταμάτη η οποία πάτησε πάνω στο πόδι της Πότερ και γύρισε το πόδι της. Η κατάσταση της αρχηγού των γηπεδούχων θα διαγνωστεί επακριβώς τις επόμενες μέρες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα κατάφεραν να ξεχωρίσουν εκ νέου, καθώς με τη Γκούσταφσον έκαναν το 49-44 κι ενώ απέμεναν 4' πριν τη λήξη της περιόδου, το τέλος της οποίας βρήκε τις γηπεδούχες να προηγούνται με 56-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως. Πήρε κρίσιμα ριμπάουντ, πέτυχε κρίσιμους πόντους. Με 2μιση λεπτά να απομένουν η Σπυριδοπούλου δίνει προβάδισμα 10 πόντων στις Πειραιώτισσες, ενώ η Γκούσταφσον βάζει οριστικά ερυθρόλευκη σφραγίδα στο ντέρμπι καθώς 1:30 πριν το τέλος ευστοχεί σε ζεύγος ελεύθερων βολών για το 74-62.

Τελικό αποτέλεσμα στο βοηθητικό 5 του ΣΕΦ ήταν το 76-69.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 76-69
Διαιτητές: Σώμος-Θεοδωρόπουλος-Αγραφιώτης Ιωάν.
Δεκάλεπτα 20-18, 38-37, 56-51, 76-69
Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Σταμάτη 3(1), Αγιούσο 6(1), Σπυριδοπούλου 5(1), Σύρρα 5(1), Γκούσταφσον 24, Νικολοπούλου 13, Δίελα 1, Σουκ 8.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Κωτούλα 3(1), Παυλοπούλου 8(2), Πότερ 8, Σωτηρίου 11(3), Αλεξανδρή, Παλάσκα, Χριστινάκη 24(2), Κάρτερ 13, Θεοδωρομανωλάκη, Χαριστανίδου.