Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 81-62: Στον τελικό του Final Four το «τριφύλλι»

Ανεβάζοντας την απόδοση του από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ο Παναθηναϊκός, παρά την απουσία της Ριντ λόγω τραυματισμού, ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα και με την νίκη του με 81-62, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Final Four του κυπέλλου Γυναικών, όπου και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Ελευθερία Μοσχάτου και την Νίκη Λευκάδας.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (22-20), ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του στην δεύτερη περίοδο, έφτασε γρήγορα στο 30-22. Ίγουντ και Μπριγκς έφεραν τον ΠΑΣ και πάλι σε απόσταση βολής (30-27), όμως Χριστινάκη και Πότερ είχαν… πάρει φωτιά, με το «τριφύλλι» να φτάνει στο +10 (43-33), προτού η Κάρτερ γράψει το 45-33 του ημιχρόνου.

Ένα 5-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, από Κάρτερ και Πότερ, για το 50-37… εκτόξευσε την διαφορά στο +17 για τον Παναθηναϊκό. Ίγουντ και Μπριγκς μείωσαν σε 52-40, όμως ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με 57-40, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 62-51. Σωτηρίου και Πότερ έφεραν γρήγορα τον Παναθηναίκό στο 68-51, με το «τριφύλλι» να διατηρεί με άνεση το υπέρ του προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, την Θεοδωρομανωλάκη να φέρνει για πρώτη φορά την ομάδα της στο +20 (80-60), με το τελικό να στέλνει τον Παναθηναϊκό στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Ελευθερία Μοσχάτου και την Νίκη Λευκάδας.

Εξαιρετική η Πότερ με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, με την Κάρτερ να έχει 16 πόντους και την Χριστινάκη 14.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα, 18 πόντους πέτυχε η Ίγουντ, 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και επτά ασίστ είχε η Μπριγκς και 14 πόντους σημείωσε η Μαρίνη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-33, 62-51, 81-62