Παναθηναϊκός - Ελευθερία Μ.66-61: Οι μπλε το πάλεψαν, όμως η Κάρτερ έβαψε πράσινο το Κύπελλο

Παρά το μεγάλο άγχος και την κυριαρχία της Ελευθερίας Μοσχάτου για 34 και πλέον αγωνιστικά λεπτά, ο Παναθηναϊκός με σκορ 66-61, στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας 2023, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε η Κάρτερ με 19 πόντους, ανάμεσα σε αυτούς και το τετράποντο που... γύρισε το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό, ενώ από την Ελευθερία Μοσχάτου διακρίθηκε η Καρακασίδου με 21 πόντους.

Η Ελευθερία «λύγισε», στο τέλος μίλησε η ποιότητα του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 4-0, ωστόσο η Ελευθερία έκανε γρήγορα το 4-5 και μάλιστα, η Καρακασίδου με 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της περιόδου έκανε το 6-12 υπέρ το μπλε.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 8-15 και την ομάδα από το Μοσχάτο να έχει αυτοπεποίθηση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελευθερία κατάφερε να έχει μια διαφορά περί τους 5 πόντους και το ημίχρονο τέλειωσε με το σκορ να βρίσκεται στο 27-33 και τις πράσινες να μη μπορούν να απαντήσουν για να κάνουν την ανατροπή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες απαντούσαν ουσιαστικά η μία στην άλλη κι έτσι οι τυπικώς φιλοξενούμενες κατάφεραν να διατηρούν διαφορά 6 πόντων. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 43-49.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και η Σωτηρίου κάνει το 51-52 κι ενώ απέμεναν 5:43'' για το τέλος. Στη συνέχεια η Ελευθερία αντέδρασε και με τις Κάλογουεϊ και Στούπα έκανε το 57-52 κι ενώ απέμεναν 3:37'' πριν το τέλος.

Στη συνέχεια «μίλησε» η κλάση της Παυλοπούλου που με τρίποντο έκανε το 55-57 ακριβώς 2:58'' πριν την κόρνα της λήξης. Μάλιστα οι μπλε υπέπεσαν σε παράβαση 5'' και η κατοχή πέρασε στον Παναθηναϊκό.

Η Κάρτερ με εύστοχο τρίποντο έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 58-59 μόλις 1:43'' πριν το τέλος, με την Καρακασίδου να απαντά με δίποντο για το 57-59. Η ίδια παίκτρια με τρομερή διείσδυση έκανε το 58-61 καθώς έφτασε από τη μια άκρη του γηπέδου στην άλλη.

Με 52'' να απομένουν, η Αρίκα Κάρτερ ευστοχεί σε τρίποντο και μάλιστα βάζει και τη βολή που της δόθηκε από το γκολ φάουλ, κάνοντας το 62-61.

Στη συνέχεια, Αλεξανδρή και Παυλοπούλου ευστόχησαν σε δυο ζεύγη ελεύθερων βολών κάνοντας το 65-61. Στη συνέχεια κέρδισε φάουλ και η Θοεδωρομανωλάκη που ευστόχησε σε μια από τις 2 βολές γράφοντας το τελικό 66-61.

Διαιτητές: Γρίβα, Κώτσου, Ασημακάκη

Δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61