Α1 γυναικών, Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 60-66: Θρυλικό διπλό και αγκαλιά με το πρωτάθλημα οι ερυθρόλευκες

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στη Λεωφόρο με 66-60 και έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών, με τις ερυθρόλευκες να είναι μόλις μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα και ενώ έχουν το επόμενο παιχνίδι στην έδρα τους.

Από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Γκούσταφσον με 26 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ οι γηπεδούχες πρώτη σκόρερ ήταν η Πότερ με 15 πόντους.

Ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση και πέτυχε τεράστιας σημασίας νίκη!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με 16-5 και με τον Ολυμπιακό να μην έχει απαντήσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε την πρωτοβουλία, ωστόσο οι πράσινες μπόρεσαν να διατηρούν ελαφρύ προβάδισμα και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 33-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Οι ερυθρόλευκες προσπαθούσαν να κάνουν την ανατροπή χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν. Η περίοδος έκλεισε με τις γηπεδούχες να είναι μπροστά με 49-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και κάνοντας ένα τρομερό 0-11, έφτασε να προηγείται 49-54 με καλάθι της Γκούσταφσον κι ενώ απέμεναν 5 λεπτά για το τέλος. Μάλιστα οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος αψηφώντας την πίεση του ΠΑΟ και πήραν τη νίκη με 66-60, καθώς Σουκ και Σταμολάμπρου ήταν ψύχραιμες από τη γραμμή των βολών.

Διαιτητές: Τηγάνης, Τσιμπούρης, Φραγκούλη
Δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλόπουλου 3(1), Πότερ 15, Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή 14(2), Χριστινάκη 7(1), Κάρτερ 9(1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8.
Ολυμπιακός (Νίκλας): : Σταμολάμπρου 4, Αγιούσο 16, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφοσον 26(1), Νικολοπούλου 14(2), Δίελα, Σοοκ 6.