Σκίο-Βενέτσια 73-62: Κατέκτησαν το Κύπελλο Ιταλίας οι κόουτς Δικαιουλάκος και Πρέκας

Η Φαμίλα Σκιο των Ελλήνων προπονητών, Τζώρτζη Δικαιουλάκου και Πέτρου Πρέκα, νίκησε εντός έδρας την Βενέτσια με 73-62 και κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας στο μπάσκετ γυναικών.

Η Φαμίλα Σκιο ξεκίνησε δυνατά στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-12). Η ομάδα των Ελλήνων προπονητών ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 28-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-28).

Η ομάδα από το Βένετο διατήρησε το προβάδισμα του στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-45). Αν και η Βενέτσια μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 17-7, η Φαμίλα Σκίο διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 73-62.

Από την Φαμίλα Σκιο διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Μάμπρει με 20 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την Βενέτσια ξεχώρισε ο Σέπαρντ με 12 πόντους, με τους Φασίνα και Βίγια να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-12, 47-28, 66-45, 73-62