Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 87-83: Νέα θρυλική ανατροπή και το 7ο πρωτάθλημα έπιασε λιμάνι

Ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 20 πόντους (28-48),  επικράτησε με 87-83 μέσα στο ΣΕΦ  και έκανε το 4-1, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, του 7ου στην ιστορία του.

Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός που με αιχμή την Αλεξανδρή έφτασε στο 6-14 κι ενώ το χρονόμετρο έγραφε 6:46 για το τέλος της πρώτης περιόδου.
Στη συνέχεια οι πράσινες κατόρθωσαν να διατηρούν διψήφια υπέρ τους διαφορά. Η Σπυριδοπούλου με τρίποντο και με το χρονόμετρο να δείχνει 1:40 για το τέλος της περιόδου έκανε το 19-26 δίνοντας ανάσα στον Ολυμπιακό.
Ο Παναθηναϊκός με την Κάρτερ έκανε το 21-33 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου και αμέσως μετά την επαναφορά η Αγιούσο δίνει νέα πνοή στον Ολυμπιακό κάνοντας το 24-33.
Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-33.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με 7:37'' να απομένουν για το ημίχρονο η Κάρτερ κάνει το 24-40 δίνοντας αέρα 16 πόντων στην ομάδα της.
Κάκιστη άμυνα από τον Ολυμπιακό και τρομερά ποσοστά ευστοχίας από τις φιλοξενούμενες μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα.
Με το ρολόι να γράφει περίπου 5 λεπτά για το πρώτο μέρος η Παυλοπούλου εκμεταλλεύεται το κλέψιμο της Χριστινάκη και κάνει το 28-48.
Με 2:08" να απομένουν η Σουκ ευστοχεί σε γκολ φάουλ κάνοντας το 37-50 και κατόπιν η Σταμολάμπρου δέχεται σκληρό μαρκάρισμα, εκτελεί 3 ελεύθερες βολές στις οποίες ευστοχεί κάνοντας το 40-50.
Παρά τη μείωση της διαφοράς, ο Ολυμπιακός συνεχίζει να παίζει εντελώς ανορθολογικές άμυνες, ωστόσο ευστόχησε σε κάποια κρίσιμα σουτ.
Το ημίχρονο έληξε με σκορ 42-55 έπειτα από προσπάθειες των Αγιούσο και Χριστινάκη.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο ΠΑΟ και στο δεύτερο μέρος. Η Παυλοπούλου 5' πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έκανε το 45-64 στέλνοντας τη διαφορά στους 19 πόντους.
Ωστόσο ακολούθησε ερυθρόλευκο κρεσέντο και 4' πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Σπυριδοπούλου έκανε το 53-64. Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε με την Αγιούσο να ευστοχεί σε ζεύγος ελεύθερων βολών για το 55-64.
Η Αγιούσο ξαναχτύπησε! Με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 58-65 κι ενώ απέμεναν 3:20" πριν τη λήξη της περιόδου.
Ξανά η Ισπανίδα γκαρντ! Με τρομερή διείσδυση μέσα στη ρακέτα κάνει ανάποδο λέι απ και γράφει το 62-65 μόλις 2' πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Ο Παναθηναϊκός βρίσκει σκορ μετά από αρκετά λεπτά και με εύστοχο γκολ φάουλ της Πότερ κάνει το 66-72.
Η εκπληκτική Αγιούσο παίζει με ψυχή και κάνει το 69-72 στη λήξη του δεκαλέπτου.
Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 69-72.

Με 9:20" να απομένουν η Αγιούσο πέφτει κάτω στο παρκέ από δυνατό μαρκάρισμα πάνω στο σουτ της κι όμως δεν δίνεται φάουλ, με την Ισπανίδα να σηκώνεται μετά από αρκετά δευτερόλεπτα.
Δυνατό ξεκίνημα εκ νέου ο Παναθηναϊκός που με τρίποντο της Χριστινάκη κάνει το 69-77 περίπου 8' πριν το τέλος.
Ο Ολυμπιακός κάνει προσπάθεια να μειώσει και 6:19" πριν το τέλος η Νικολοπούλου γράφει με δίποντο το 75-77.
Η Γκούσταφσον με εύστοχο λέι απ κάνει το 77-77 φέρνοντας για πρώτη φορά το ματς στα ίσα κι ενώ απομένουν 5' για το τέλος.
Η Αμερικανίδα σέντερ βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά με 79-77 και η Κάρτερ απαντά για την ισοφάριση σε 79-79 κι ενώ απομένουν 3:10" πριν το τέλος.
Κατόπιν η Σπυροπούλου ευστοχεί σε νέο τρίποντο για το 82-79.
Η Σταμολάμπρου με εκπληκτική διείσδυση κάνει το 84-81 μόλις 1:24" πριν το τέλος.
Η Γκούσταφσον 53" πριν το τέλος κάνει το 86-81.
Τελικό σκορ στο ΣΕΦ 87-83!

Γκούσταφσον με 22 πόντους και οκτώ ριμπάουντ και Αγιούσο με 21 πόντους, ήταν οι πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Νικολοπούλου με 13 πόντους και 11 ασίστ, με την Σταμολάμπρου να έχει 11 πόντους.

Για τον Παναθηναϊκό, 19 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε η Χριστινάκη, από 14 πόντους Αλεξανδρή και Κάρτερ, 13 η Πότερ και 11 η Παυλοπούλου.

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χριστινάκης, Ζιώγας
Δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83
Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 1, Αγιούσο 21(3), Σπυριδοπούλου 9(3), Σύρρα, Γκούσταφσον 22, Νικολοπούλου 13(1), Δίελα 2, Σουκ 9.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11(1), Πότερ 13, Σωτηρίου 5, Αλεξανδρή 14(2), Χριστινάκη 19(1), Κάρτερ 14(2), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου 4.