Α1 Γυναικών, Play Off – Προβάδισμα για την 7η θέση για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ διέλυσε τον Πρωτέα Βούλας με 97-70, έκανε το 2-1 στην σειρά για τις θέσεις 7-8 και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την 7η θέση της βαθμολογίας της Α1 Γυναικών, με την σειρά να μεταφέρεται στην Βούλα (5/4, 13:00).

Το ενδιαφέρον της αναμέτρησης κράτησε για 10 λεπτά, όπως φαίνεται από το 22-20 της πρώτης περιόδου. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, όμως, ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, έφτασε στο +17 στο ημίχρονο, χάρη σε ένα επιμέρους 32-17 στην β’ περίοδο, μετατρέποντας σε… περίπατο το δεύτερο ημίχρονο.

26 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός της Γουίλιαμς, με την Γουίλσον να ακολουθεί με 22, την Κατσαμούρη να έχει 11 και την Κολλάτου 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Για τον Πρωτέα, που κατέβηκε στο παιχνίδι με μόλις επτά παίκτριες, χωρίς ξένες, η Πατεράκη είχε 20 πόντους, η Τζανετάτου 13 και η Χατζηβασιλείου 10.

Διαιτητές: Ντούρας-Νέδογλου-Ισιγώνης

Δεκάλεπτα:22-20, 54-37, 82-49, 97-70
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου, Κιολέογλου 6(2), Στεφανάκη 8, Κατσαμούρη 11, Μινοβγίδου, Τόγια, Γουίλιαμς 26(1), Γουίλσον 22(3), Καρλάφτη 6(2), Πέρι 8, Κουκουναρίδου, Κολλάτου 10.

Πρωτέας Βούλας (Φατούρος): Χατζηβασιλείου 10(2), Σακελλαρίου 4, Πατεράκη 20(1), Χατζηγιακουμή 7(1), Αλεξιά 8, Αναστασοπούλου 8(1), Τζανετάτου 13(2).