Αποτελέσματα Α2 Γυναικών – Νίκες για Δαναούς, Αμύντα, κορυφή για Κρόνο και Ηρακλή



Δείτε όλα όσα συνέβησαν στους τέσσερις ομίλους της κατηγορίας:

1ος Όμιλος:

Στο κυνήγι του πρωτοπόρου Αθηναϊκού (επικράτησε το Σάββατο 21/1 του Προμηθέα στην Πάτρα) βρίσκεται ο Αμύντας, που επιβλήθηκε με άνεση του Ατρόμητου Πειραιά. Από κοντά και οι Δαναοί, που επικράτησαν εκτός έδρας του Πανιώνιου, ενώ η Άμιλλα έκανε… πάρτι απέναντι στον Άρι Καλαμάτας.

13η Αγωνιστική:

Πανιώνιος-Δαναοί Άργους 58-64

Αμύντας-Ατρόμητος Πειραιά 70-48

ΠκΑΟ Άμιλλα Άρις Καλαμάτας 87-30

ΕΑ Προμηθέας 2014-Αθηναϊκός 48-68

Ρεπό: Πορφύρας

Η βαθμολογία

1. Αθηναϊκός 23
2. Αμύντας 22
3. Δαναοί Αργους 21
4. Αμιλλα 19
5. Πανιώνιος 17
6. Πορφύρας 16
7. Προμηθέας Πάτρας 13
8. Ατρόμητος Πειραιά 13
9. Αρις Καλαμάτας 12

Η επόμενη αγωνιστική (14η, 29/1)

Δαναοί Αργους-Προμηθέας Πάτρας
Ατρόμητος Πειραιά-Πανιώνιος
Πορφύρας-Αμύντας
Αθηναϊκός-Αμιλλα
Ρεπό: Αρις Καλαμάτας

Τα φύλλα αγώνα:

Αμύντας-Ατρόμητος Πειραιά 70-48
Διαιτητές: Μπαράκου-Πουλάκης
Διαιτητές:19-20, 34-29, 52-39, 70-48
Αμύντας (Δρακάκη): Κλείτσα 11(1), Μαργώνη 8(1), Κοντογιάννη 6, Κρικέτου, Σταυριανάκη, Παπαρδέλα 20, Ντάνου 13(1), Μαζαράκη 2, Βαρβιτσιώτη 10, Πλυτά, Κωσταρίδη.
Ατρόμητος Πειραιά (Χρυσοβελίδης): Καρρά 3, Βλάνη 10(1), Καραπατάκη, Τσίτσου 5, Θεοδωσουλάκη 9, Γιαννικάκη, Μερκούρη, Καζούρη, Σδένια 2, Μπαρμπαλιά 10, Παπαποστόλου 9(1).

Αμιλλα – Αρις Καλαμάτας 87-30
Διαιτητές: Πλέγας, Παπαδόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-11, 49-20, 73-22, 87-30
Αμιλλα (Γουναρά): Αυγέρη 7(1), Τζουγκράκη 18(4), Παππά, Καραχάλιου 13, Νίξινα, Λυκούδη 5(1), Μάντη, Χαρούνι 7(1), Καρανάσιου 13(1), Μόσζου 2, Παπακώστα 14(2), Μούκα 8.
Αρις Καλαμάτας (Μπακογιάννης): Κουτέλα 6, Μπάκου 6, Πολυχρονίδου, Κωνσταντινέα 1. Παπαδάκη, Χονδρουδάκη 3(1), Παπαδοπούλου 14(2), Σούτα.

2ος Όμιλος:

Στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου ανέβηκε ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου, μετά την άνετη νίκη του στην έδρα της Τερψιθέας, πιάνοντας στην κορυφή τον ΚΑΟΜ που είχε ρεπό. Εύκολο έργο και για τον Ιωνικό Ν.Φ, που πέρασε από την Χίο, επικρατώντας του Αιγέα, ενώ η Αγ. Παρασκευή επιβλήθηκε στο Περιστέρι της ΑΕΚ.

11η Αγωνιστική:

ΑΕΚ Περιστερίου-Αγ. Παρασκευή 53-60

Αιγέας Χίου-Ιωνικός Ν.Φ. 56-79

Τερψιθέα-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 43-63

Ρεπό: ΚΑΟ Μελισσίων

Η βαθμολογία

1. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 20
2. ΚΑΟ Μελισσίων 20
3. Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας 18
4. Αγία Παρασκευή 18
5. ΑΕΚ Περιστερίου 15
6. Τερψιθέα Γλυφάδα 15
7. Φοίνικας Πειραιά 13
8. Αιγέας Χίου 11
*Ο Φοίνικας Πειραιά έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Η επόμενη αγωνιστική (12η, 29/1)

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Τερψιθέα Γλυφάδα

Αγία Παρασκευή-Αιγέας Χίου

Κρόνος Αγίου Δημητρίου-ΚΑΟ Μελισσίων

Φοίνικας Πειραιά-ΑΕΚ Περιστερίου 0-20(κ.α.)

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕΚ Περιστερίου – Αγία Παρασκευή 53-60
Διαιτητές: Διόλατζης, Πολάτογλου
Δεκάλεπτα: 9-12, 25-36, 38-47, 53-60
ΑΕΚ Περιστερίου (Κοσμίδης – Κάργιαννης): Μαλαπάνη, Καλαντζή 3(1), Καίσαρη 18(3), Ράπτη, Γαβαλά, Νάου, Τασουλή, Γιακάλου, Κοντογεώργου 9(1), Παπαμαρκάκη 2, Τζίβα 21(2), Παναγιωτοπούλου.
Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης – Στρατής): Κακοσούρη, Χατήρα 4, Σακουλάκη 3, Ακρίβου, Ευαγγελάτου 11(1), Πολιτοπούλου 8, Τσέρου 8(1), Καράμπελα, Γρίσπου 15(2), Κυρκοπούλου, Βούλγαρη 11.

Αιγέας Χίου – Ιωνικός ΝΦ 56-79
Διαιτητές: Τούσης, Κουλιμπαρίτσης
Δεκάλεπτα:13-15, 25-40, 42-62, 56-79
Αιγέας Χίου (Γιασεμής, Χαμέτης): Κοτσία 6(1), Δάνδουλα 13, Μαργαρίτη, Γιαμαλίου 15, Καλαφάτη 3(1), Ξενοκώστα 8, Αλακσχάρ 6, Καλλιαμπάκου, Χαψιά, Νάκη, Παφύλα, Μπόγη 2.
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Καλακώνα 8, Καραβέλη 3(1), Καρούσου 1, Καμπουράκη 16(1), Λέρη Ο. 16, Ψωμά 14, Τζίμα 4, Λέρη Κ. 6, Ζίου 4, Τζιώλου 5(1), Αντωνοπούλου, Τζούβαλη.

3ος Όμιλος:

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Άρης το πέρασμα του από το Νέο Ρύσιο, απέναντι στην Αναγέννηση και διατήρησε την διαφορά ασφαλείας του, τόσο από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, που επικράτησε άνευ αγώνα του Λασσάνη Κοζάνης, όσο και του Απόλλωνα Πτολεμαϊδας, που…ζορίστηκε, όμως πέρασε από την Λάρισα, απέναντι στην Ολύμπια. Εκτός έδρας νίκη και για την ΧΑΝΘ, που επιβλήθηκε στην Καβάλα του τοπικού Αστέρα.

13η αγωνιστική:  

Αστέρας Καβάλας-ΧΑΝΘ 49-54

Ολύμπια Λάρισας-Απόλλων Πτολεμαΐδας 54-57

Λασσάνης Κοζάνης-Απόλλων Καλαμαριάς 0-20(α.α.)

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Αρης 40-73

Ρεπό: ΣΚ Ιωάννινα

Η βαθμολογία

1. Αρης 24
2. Απόλλων Καλαμαριάς 19
3. Απόλλων Πτολεμαϊδας 19
4. ΣΚ Ιωάννινα 18
5. Ολύμπια Λάρισας 18
6. ΧΑΝΘ 16
7. Αστέρας Καβάλας 16
8. Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 15
9. Λασσάνης Κοζάνης 8
*Ο Λασσάνης Κοζάνης έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

Η επόμενη αγωνιστική (14η, 29/1) 

Απόλλων Πτολεμαΐδας-Λασσάνης Κοζάνης 20-0(α.α.)

ΧΑΝΘ-Ολύμπια Λάρισας

ΣΚ Ιωάννινα-Αστέρας Καβάλας

Απόλλων Καλαμαριάς-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 

Ρεπό: Αρης        

Τα φύλλα αγώνα:

Αναγέννηση Ν.Ρυσίου-Άρης 40-73

Διαιτητές: Μιχέλη Ευ.-Μπαζάκας

Δεκάλεπτα: 13-18, 25-40, 36-52, 40-73

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μαυρίδης-Παπαδάκη): Τσαλοπούλου, Αντωνίου 2, Θώμογλου, Κουλιακιώτη 2, Γκόγκου Μ, Καζαντζή 9(1), Τζίκου 12, Παπαδάκη 10, Αξιλιθιώτη, Σταμπή, Αθιανά 5.

Αρης (Τσαμπούρη-Λέκος): Εφραιμίδου, Καρβουνιάδου 4, Κυρπιζλίδου 5, Τζημορώτα 7, Τσιαρσιώτη 2, Κουμαντσιώτου 2, Παπαϊωάννου 3, Μπαλτζή 2, Δροσούνη 10, Νάστου 23(2), Μιχαηλίδου 15(1), Ιγγλέζου.

Αστέρας Καβάλας-ΧΑΝΘ 49-54

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Γρ.-Τογανίδου

Δεκάλεπτα: 9-11, 16-23, 34-41, 49-54

Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης-Δημητριάδης): Γαϊτάνη 18(3), Ζορμπαλά 15(3), Φραγκάκη 4, Παπανικολάου 2, Λάλλα 3, Ιωακειμίδου 2, Γενιμαχαλλέλη 2, Γιαννάκου 2, Ψυλλάκη 1, Αντριέφσκα, Καραγεωργίου, Μιχαηλίδου.

ΧΑΝΘ (Σερέτης-Καλογεράτος): Χρηστίδου 6, Τσαπόγα 21, Γαβρίλη 8(2), Παπά 9(2), Δημητριάδου 5, Γκρίτζαλη 5(1), Σιδηροπούλου, Δραγκόλα, Γαβριηλίδου, Πετρίδου, Δασκαλοπούλου, Αναγνώστου

Ολύμπια Λάρισας-Απόλλων Πτολεμαϊδας 54-57

Διαιτητές: Αβραμίδου-Γεωργοσόπουλος

Δεκάλεπτα: 19-16, 28-30, 43-47, 54-57

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι):  Τζεμπελίκου, Χριστοφοράκη 5(1), Καρτσαμάρη 15, Μιχαηλίδου 9(3), Τίγκα 2, Κουτσουνούρη 20(1), Σταυροπούλου 3(1), Κανταρτζή, Δήμα, Κοντίνη, Κούτε.

Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Μεντεσίδου 6(1), Σπυριάδου Μ.-Ο., Κοτζαϊτση 12(2), Διπλαρη 6, Κουκή, Πισιάνη, Αθανασιάδου, Μάντσου, Βλαδίκα 10(1), Δερμιτζάκη, Γκανάτσιου 23, Γεωργοπούλου.

ΠΚ Νεάπολης-Πάνθηρες Καβάλας 44-51

Διαιτητές: Κούρογλου-Τσαρδούλιας Χρ.

Δεκάλεπτα: 12-11, 26-20, 36-30, 44-51

ΠΚ Νεάπολης (Παγκούτσος): Παράσχου 12(1), Αργυρού, Ιακωβίδου , Παπαδοπούλου 4, Αγαθοκλέους 3(1), Κρανιώτη 12, Ανδρονίκου, Κυριακού 4, Αγγελακίδου 9(1).

Πάνθηρες Καβάλας (Αστεριάδης-Λογοθέτης): Μαμαλίγκατζη 7(1), Τσάντα 15(1), Γιαχολλάρι, Παναγιωτίδου 12(1), Τριανταφύλλου 9, Απούλτση, Λυκάκη 4, Πετρουσέφσκα 4.

4ος Όμιλος

Ο Ηρακλής ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής το 4ου ομίλου, με τον Γηραιό να επικρατεί του Πιερικού – Αρχέλαου και να βρίσκεται, πλέον, μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Με τις μπλε αγωνίστηκε για πρώτη φορά η Σαββίνα Καράλη που ήταν και πρώτη σκόρερ με 15 πόντους, επιβεβαιώνοντας το ρεπορτάζ του superbasket από τις 16/1/2023.

Η ομάδα της Κατερίνης έπεσε στην δεύτερη θέση, στο -1 από την κορυφή, έχοντας συγκάτοικο την Πυλαία, μετά την δύσκολη νίκη της επί του Πανσερραϊκού. Εύκολο έργο είχε η Ασπίδα Ξάνθης στην έδρα της ΑΓΕ Πιερίας, ενώ εκτός έδρας νίκη σημείωσαν και οι Πάνθηρες Καβάλας, απέναντι στην Νεάπολη.

13η Αγωνιστική:

ΑΕ Πυλαίας-Πανσερραϊκός  59-56

ΑΓΕ Πιερίας-Ασπίδα Ξάνθης 30-51

ΠΚ Νεάπολης-Πάνθηρες Καβάλας 44-51

Ηρακλής-Πιερικός Αρχέλαος 46-45

 Ρεπό: ΑΣ Πανόραμα

Η βαθμολογία

1. Ηρακλής 21
2. ΑΕ Πυλαίας 20
3. Πιερικός Αρχέλαος 20
4. Πάνθηρες Καβάλας 19
5. Πανσερραϊκός 19
6. ΑΣ Πανόραμα 17
7. Ασπίδα Ξάνθης 15
8. ΠΚ Νεάπολης 13
9. ΑΓΕ Πιερίας 12

Η επόμενη αγωνιστική (14η, 29/1) 

Ασπίδα Ξάνθης-ΠΚ Νεάπολης

Πανσερραϊκός-ΑΓΕ Πιερίας

ΑΣ Πανόραμα-ΑΕ Πυλαίας

Πάνθηρες Καβάλας-Ηρακλής 

Ρεπό: Πιερικός Αρχέλαος            

Τα φύλλα αγώνα: 

ΑΓΕ Πιερίας-Ασπίδα Ξάνθης 30-51

Διαιτητές: Λαμπρέλλης-Φωκά

Δεκάλεπτα: 6-17, 15-29, 18-42, 30-51

ΑΓΕ Πιερίας (Αθανασιάδης): Τσενεκίδου 9(1), Μπεκιάρη 10(2), Κουρτέση, Ηλιάδου, Παπουτσίδου 5, Δόβα, Γιαλίδου 2, Μελικίδου, Μυστρίδου, Καραχαρίση 4.

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Τονικίδου 2, Καραλίδου Σ. 10, Μπουτσούκη 10(2), Χατζηαντωνίου, Καρά Αχμέτ 3(1), Βασιλειάδου, Μπαϊρακτάρ 1, Πετρίδου 16, Τσιμπίδου, Καραλίδου Β. 9(1).

ΑΕ Πυλαίας-Πανσερραϊκός 59-56

Διαιτητές: Νικολαϊδης-Πάνος

Δεκάλεπτα: 12-14, 28-26, 39-42, 59-56

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Τσούπα 5, Κωστανάκη 15(3), Διαμαντοπούλου 12, Μαγδαλιανίδου, Βαντσιούρη 6, Κουράτορα 5(1), Καραμπατζάκη 16(1).

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 14, Μαραγκού 8(2), Ουμενγκόζι 2, Μπακιρτζίδου 6, Τζιαμπάζη 3(1), Χωλοπούλου Μ. 9, Θανοπούλου 7(1), Σπάιτς 7(1).

Ηρακλής-Πιερικός Αρχέλαος 46-45

Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης-Γκαρζονίκας

Δεκάλεπτα: 4-11, 15-20, 28-36, 46-45

Ηρακλής (Γιάνναρος-Κολοκυθάς): Καράλη 15(2), Τσουμπερλή 9, Πάπα, Γιαννούδη 8, Παπαροϊδάμη, Κατσαρέα 2, Πατούνη 9(1), Ουζούνη, Λογδανίδου 3, Νικοδήμου, Σωτηρέλη.

Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Τελίδου 21(2), Μάντη 4, Ζαμάνη 2, Καρανικόλα, Λάππα, Παπαζιώγα, Μπαγκλαρίδου 8, Μπουμπουλέντρα 8(1), Κιολέογλου 2, Ζαρκανέλα.

 


Αναζήτηση