Ηρακλής-ΠΑΟΚ 61-63: Τα...χρειάστηκε αλλά προκρίθηκε στα ημιτελικά

Ο ΠΑΟΚ "απέδρασε" από την έδρα του Ηρακλή, νικώντας τον Γηραιό με 63-61, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να περάσει μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-14). Το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γηραιό να προηγείται με 15 πόντους στο 14' (29-14), αλλά τον ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 12-1 να μειώνει την διαφορά,με τους κυανόλευκους να μένουν σταθερά μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (30-26).

Παρότι ο Ηρακλής ήταν μπροστά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 17-12, πέρασε μπροστά και είχε προβάδισμα ενός πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (43-42).

Αν και οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν με 12 πόντους στο 35' (54-42), ο Ηρακλής με ένα επί μερούς σκορ 15-5 μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (59-57).  Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, αλλά ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 63-61 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 30-26, 42-43, 61-63

On Fire: Ο Ζερμαίν Λοβ με 21 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: 29-14 στο 14', οι 15 πόντοι διαφορά για τον Ηρακλή

Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Χανλάν με 17 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκε ο Λοβ με 21 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 16% του Ηρακλή στα τρίποντα, με τον ΠΑΟΚ να έχει 22.2%.

Διαιτητές: Σχινάς, Συμεωνίδης, Μαγκλογιάννης