Παναθηναϊκός - Προμηθέας 91-79: Κυπελλούχοι Ελλάδος οι πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε εν τέλει να πάρει την νίκη απέναντι στον Προμηθέα πιο δύσκολα από οσο δείχνει το τελικό σκορ και να πανηγυρίσει το 20 κύπελλο της ιστορίας του.

Δυνατά ξεκίνησαν στο τελικό και οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να έχει μεν το προβάδισμα αλλά ο Προμηθέας να μην τον αφήνει να ξεφύγει στο σκορ, όπως δείχνει και το 20-15 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι πράσινοι προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμό και έφτασαν την διαφορά στο +11 (44-33,19΄), η ομάδα της Πάτρας όμως έβγαλε αντίδραση και με ένα επιμέρους σκορ 1-8 στο τελευταίο λεπτό, κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά στους 4 (45-41,20'). Μετά την ανάπαυλα οι τυπικά γηπεδούχοι αύξησαν ταχύτητα και ανέβασαν την διαφορά στο +14 (61-47,26').  Με το ίδιο τέμπρο συνέχισαν και στην αρχή του τελευταίου μέρους οι πράσινοι, στα 35' όμως με την διαφορά να είναι στο +12 (80-68), η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε ένα μικρό ξέσπασμα κα με ένα επιμέρους σκορ 0-9 κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους (80-77, 37'). Το σύνολο του Κάτας όμως δεν πτοήθηκε και με ένα δικό του ξέσπασμα ανέβασε και πάλι την διαφορά και με τελικό σκορ 91-79 στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα:  20-15, 45-41, 68-58, 91-79

on fire: Ο Παπαπέτρου με 25 πόντους

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Χεζόνια με 18 πόντους. Για τους ηττημένους ο Κλαβέλ με 23 πόντους και ακολούθησε ο Τζεράι Γκραντ με 18 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το άσχημο 26.3% στο τρίποντο για τον Προμηθέα και το γεγονός ότι έχασε την συγκέντρωση του στα τελευταία λεπτά όταν και μείωσε το σκορ στους 3 πόντους.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Κορομηλάς, Μάνος