Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασαν στην επόμενη φάση οι Κόροιβος και Πανερυθραικός

Ο Κόροιβος επικράτησε του Οίακα Ναυπλίου με 102-55, με τον Πανερυθραικό να νικάει το Ψυχικό με 64-60 και να περνάνε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οίαξ Ναυπλίου-Κόροιβος: 55-102

Ο Κόροιβος είχε καλύτερο ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν με 24 πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (36-12). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους με ένα επί μέρους σκορ 27-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 38 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-25).

Αν και ο Οίακας Ναυπλίου προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η ομάδα από την Αμαλιάδα πήρε προβάδισμα με 34 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-47), κάτι που της έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα στην τέταρτη περίοδο, οπού εκεί ο Κόροιβος διατήρησε την διαφορά και νίκησε τον Οίακα Ναυπλίου με 102-55.

Από τον Κόροιβο ξεχώρισαν οι Ναούμης και Μιχαλούτσος με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Οίακα Ναυπλίου διακρίθηκαν οι Βαιβόντα και Καρκούλης (10ρ.) με 13 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-36, 25-63, 47-81, 55-102

Ψυχικό-Πανερυθραϊκός: 60-64

Aν και ο Πανερυθραικός πήρε εννιά πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (24-15), το Ψυχικό μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Το Ψυχικό ισοφάρισε στο 23' (40-40) και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Πανερυθραικό να έχει προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-47). Παρότι το Ψυχικό πίεσε για να προσπεράσει στο σκορ και στην τέταρτη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση και νίκησαν με 64-60.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισε ο Καμπουρίδης με 10 πόντους, ενώ οι Μωραίτης και Σταματόγιαννης σκόραραν από οχτώ πόντους έκαστος. Από το Ψυχικό διακρίθηκαν οι Παπανικολάου (11ρ.) και Πολυτάρχου με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-24, 34-40, 47-48, 60-64

Τρίτων-Μαρούσι: 69-79

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Μαρούσι να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Μαρούσι να έχει προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-34).

Αν και το Μαρούσι πήρε διαφορά με δέκα πόντους στο 23' (47-37), ο Τρίτωνας μάζεψε την διαφορά, αλλά οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-52).  Παρά την πίεση του Τρίτωνα στην τέταρτη περίοδο, το Μαρούσι κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του και να νικήσει με 79-69.

Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Γκαγκαλούδης και Στασινός με 18 πόντους έκαστος, ενώ από τον Τρίτωνα διακρίθηκαν οι Μελισσαράτος και Μανοίλοβιτς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-23, 34-39, 52-60, 69-79

Αμύντας-Παγκράτι: 101-52

Ο Αμύντας ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-26). Αν και το Παγκράτι μείωσε για να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα, ο Αμύντας διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και πήρε την νίκη με 101-52.

Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Βύρλας και Σιούντρης με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Παγκράτι διακρίθηκαν οι Ζαρίφης και Αντωνίου με 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-16, 47-26, 74-41, 101-52

Φίλιππος Βέροιας-ΑΣ Καρδίτσας: 72-84

Oι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στα πρώτα λεπτά, με την Καρδίτσα να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Η Θεσσαλική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 13-2 προηγήθηκε με δέκα πόντους στο 14' (33-23), με τους γηπεδούχους να μαζεύουν την διαφορά, αλλά την Καρδίτσα να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Αν και η Θεσσαλική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα της Ημαθίας να πιέζει, αλλά την Καρδίτσα να νικάει εκτός έδρας με 84-72.

Από τον ΑΣ Καρδίτσας ξεχώρισαν οι Χάλαρης και Καραγεωργίου με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Φίλιππο Βέροιας διακρίθηκαν οι Ελευθερίαδης και Ντόβας με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-20, 40-45, 56-65, 72-84

Ελευθερούπολη-Καβάλα: 81-87

H Ελευθερούπολη πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-18). Αν και η Καβάλα μείωσε με ένα δικό της επί μέρους σκορ 25-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελευθερούπολη διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (44-43).

Η Καβάλα ξέφυγε με ένα δικό της επί μέρους σκορ 20-11 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-55). Αν και το σκορ ήταν υψηλό στην τέταρτη περίοδο και η Ελευθερούπολη πίεσε, η Καβάλα κατάφερε να πάρει την νίκη, επικρατώντας με 87-81.

Από την Καβάλα ξεχώρισαν οι Άρμστεαντ και Κάψαλος με 32 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ελευθερούπολη διακρίθηκε ο Τουτζιαράκης με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Ναούμη και Σκουλίδα να έχουν από 15 πόντους έκαστος

Δεκάλεπτα: 30-18, 44-43, 55-63, 81-87

Αγρίνιο-Χαρίλαος Τρικούπης: 58-86

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Χαρίλαο Τρικούπη να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21). Παρά την πίεση του Αγρινίου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Ο Χαρίλαος Τρικούπης πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 24-9 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήρε προβάδισμα με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-45). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους και στην τέταρτη περίοδο και παρά την πίεση του Αγρινίου, νίκησαν με 86-58

Από τον Χαρίλαο Τρικούπη ξεχώρισε ο Αλίχοντσιτς με 16 πόντους, ενώ οι Βασιλόπουλος και Λιάπης σκόραραν από 15 πόντους έκαστος. Από το Αγρίνιο διακρίθηκαν οι Μπάλος και Φάρσκει με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-23, 36-40, 45-64, 58-86