Κύπελλο Ελλάδας: Θρίαμβος για Κόροιβο, στον Αμύντα το θρίλερ του Υμηττού

Το εισιτήριο για την συνέχεια του Κυπέλλου Ανδρών εξασφάλισε ο Κόροιβος, μετά το εμφατικό 75-60 επί του Χαρίλαου Τρικούπη. Πρόκριση και για Μαρούσι και Καρδίτσα, μετά τις νίκες επί των Δάφνη Δαφνίου και Καβάλας, ενώ το τρίποντο του Αβάρε στο φινάλε, έκρινε την αναμέτρηση του Αμύντα με τον Πανερυθραϊκό.

Δάφνη Δ.-Μαρούσι: 43-100

Το Μαρούσι πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-11). Αν και η Δάφνη Δαφνίου μείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (76-35).

Η ομάδα του Αμαρουσίου ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με ένα επί μέρους σκορ 21-3 και προηγήθηκε με 41 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-35). Το Μαρούσι συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα του και στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 24-8 και κατάφερε να νικήσει με 100-43.

Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Ξυδάς και Γκαγκαλούδης με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Δάφνη Δαφνίου διακρίθηκαν οι Τζορμπατζόγλου και Καμπούρης με 15 και εννιά πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-29, 32-55, 35-76, 43-100

Διαιτητές: Καλδίρης-Μηλαπίδης-Κοντίλης (Ζερδεβάς)

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 15 (1), Οουαντίντζο-Βλαδίτσης, Μπήλιος 2, Μαραγκίδης 6 (1), Εξηνταβελώνης, Γιαννόπουλος 3 (1), Κολτσίδας, Καμπούρης 9 (2), Σούμαν 6, Σταϊκόπουλος 2.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 14 (1), Παπαγιάννης 7 (1), Ξύδας 20 (4), Ξύδης 2, Προίσκος 4, Κανέλλης 10 (2), Σιδέρης 9, Μαργέλης, Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 12, Γκαγκαλούδης 18 (3).

Καρδίτσα-Καβάλα: 76-71

Αν και η Καβάλα ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο 5' (19-12), ο ΑΣ Καρδίτσας μάζεψε την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-34).

Η Θεσσαλική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 20-12 και κατάφερε να πάρουν προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-46).  Παρότι η ομάδα της Ανατολικής Μακεδονίας μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 25-18, η Καρδίτσα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 76-71.

Από τον ΑΣ Καρδίτσας ξεχώρισαν οι Γράβας και Πεφάνης με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καβάλα διακρίθηκαν οι Ζαρκαδούλας και Καψάλος με 21 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-22, 38-34, 58-46, 76-71

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Ευφραιμίδης-Παπαγερίδης (Τέγα)

Καρδίτσα (Λιόγας): Καρράς 9, Γράβας 12, Σπυριδωνίδης 4 (1), Πεφάνης 11 (3), Κακλαμάνος 5 (1), Ντράσκοβιτς 8, Χάλαρης 10, Καραγεωργίου 5 (1), Αλεξιάδης 6, Τσιλούλης 6.

Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 2, Μπρουκς-Μπόγκο, Αμπατζάς 11 (1), Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 21 (6), Ράπτης 2, Δρόσος 9 (1), Αγγελάκος 10 (2), Καψαλός 16 (3).

Κόροιβος-Χ. Τρικούπης: 75-60

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-33). Η ομάδα της Αμαλιάδας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 21-13 και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-46). Αν και ο Χαρίλαος Τρικούπης προσπάθησε να μειώσει στην τέταρτη περίοδο, ο Κόροιβος βρήκε απαντήσεις και νίκησε με 75-60.

Από τον Κόροιβο ξεχώρισαν οι Μίτροβιτς και Κάππος με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκε ο Παπαδιονυσίου με έντεκα πόντους, με τους Λιάπη και Βασιλόπουλο να έχουν από οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-33, 63-46, 75-60

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Ραχιώτης-Σπυρόπουλος (Θεοδωρόπουλος)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 8, Μίτροβιτς 17 (3), Ναούμης 8 (2), Κατσαβόπουλος, Κάππος 15 (3), Μιχαλούτσος 2, Μαστόρος 3 (1), Γκαβασιάδης 14 (1), Νάνος 3 (1), Τάταρης 5 (1).

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Χείλαρης 5 (1), Βλάσιος 3 (1), Δημητρακόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 11 (1), Ματαλιωτάκης 5 (1), Στάθης 5, Λιάπης 10 (1), Λεγκίκας 3 (1), Αλίχοτζιτς 6, Βασιλόπουλος 8 (1).

Αμύντας - Πανερυθραϊκός 70-68

Πρόκριση και για τον Αμύντα, που επιβλήθηκε του Πανερυθραϊκού με 70-68, χάρη σε τρίποντο του Αβάρε στα 6'' πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 55-49 στο 30' και 67-61 στα 72'',  η ομάδα της Ερυθραίας απάντησε με ένα σερί 0-7 για το 67-68, όμως ο Αβάρε είχε τον τελευταίο λόγο.

Τοπάλι με 16 πόντους, Αβάρε με 14 και Μπέλη με 10, ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Αμύντα, ενώ για τον Πανερυθραϊκό, ο Σταματογιάννης είχε 13 πόντους και ο Καμπουρίδης 12.

Διαιτητές: Θεονάς-Καραβίτης-Στρέμπας (Άκελ)

Δεκάλεπτα: 17-19, 33-31, 55-49, 70-68

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 14 (4), Ζούπας, Τοπάλι 16 (1), Σιούντρης 11, Γκρέκας 8, Βαρδιάνος 3 (1), Κουκουνιάς 3 (1), Γιούση 2, Γκάτζο 1, Μπέλη 10 (1), Βύρλας 2.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 10, Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 3 (1), Σκάνδαλος 10, Καμπουρίδης 12 (2), Τσάμης 3, Σταματογιάννης 13 (1), Καλογερίας 4, Ευστρατίου 5.