ΑΕΚ-Περιστέρι 90-77: Στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας οι κιτρινόμαυροι

Σε ένα αγώνα με έντονο παρασκήνιο σχετική με την διεξαγωγή του αγώνα λόγω των κρουσμάτων κορονοιού στην ΑΕΚ, οι κιτρινόμαυροι υπερασπίστηκαν την έδρα τους και επικράτησαν του Περιστερίου με 90-77, με αποτέλεσμα να πάρουν το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και με ένα επί μέρους σκορ 33-24, προσπέρασε μπροστά και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-45). Ιδιαίτερα στην δεύτερη περίοδο, η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ηλεκτρισμένη και ο αγώνας διεκόπη σε ένα σημείο, αφού οι φίλαθλοι των γηπεδούχων  είχαν κινηθεί απειλητικά πάνω από τον πάγκο του Περιστερίου.

Οι κιτρινόμαυροι επέβαλλαν τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, παρότι η ομάδα των δυτικών προαστίων μείωσε και στον ένα πόντο (51-50, 23' λεπτό), με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-65). Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, νίκησε το Περιστέρι με 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 48-45, 68-65, 90-77
On Fire: Ο Μπράιαν Ανγκόλα της ΑΕΚ με 31 πόντους και εννέα ριμπάουντ
Η μεγαλύτερη διαφορά:  Οι 13 πόντοι (το Περιστέρι προηγήθηκε στο 12' λεπτό (28-15), η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 39' λεπτό (89-76).
Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Ανγκόλα και Γκρίφιν με 31 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι ΜακΚρί και Κόζι με 15 και 13 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 14 λάθη του Περιστερίου, με την ΑΕΚ να έχει τρία.
Διαιτητές: Φούφης, Πιτσίλκας, Καλδίρης