Προμηθέας – Παναθηναϊκός 68-85: Το τριφύλλι στον τελικό

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Προμηθέα με σκορ 68-85 στον ημιτελικό του F-4, που διεξάγεται στην Κρήτη και ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, το απόγευμα της Κυριακής (17:00, 20/2), στον μεγάλο τελικό.

Με σημαντικές απουσίες παρατάχθηκαν και οι δύο ομάδες, αφού έλειψαν οι Γκραντ, Γιαννόπουλος και Γκίκας για τους Πατρινούς, όπως και ο Παπαπέτρου για τους πράσινους.

Με τους Ρέι, Γκάντι, Χαντ, Αγραβάνη και Σίμπσον ξεκίνησε την αναμέτρηση στα «Δύο Αοράκια» ο Ηλίας Ζούρος, απέναντι στους Γιόβιτς, Νέντοβιτς, Σαντ Ρος, Γουάιτ και Παπαγιάννη, του Δημήτρη Πρίφτη.

Ο Προμηθέας πάτησε στο παρκέ με σκοπό να πιέσει στην άμυνα, παίζοντας ακόμα και στο όριο του φάουλ και με διάθεση να κλείσει τους διαδρόμους στο Νέντοβιτς. Παρότι προηγήθηκε 11-6 στο 4ο λεπτό, το τάιμ άουτ του Πρίφτη, έφερε την αντίδραση της ομάδας του για το 11-11 στο 5ο λεπτό. Μέσα από την καλή της άμυνα ωστόσο, η ομάδα της Πάτρας, προηγήθηκε 27-13 στη λήξη του δεκαλέπτου, οδηγώντας τους πράσινους σε 0/7 τρίποντα με κάκιστες και βιαστικές επιλογές.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε περισσότερη ενέργεια στις αρχές της δεύτερης περιόδου, όμως η ομάδα της Αχαΐας, συνέχισε να παίζει με υπομονή και κράτησε διψήφιο προβάδισμα (34-23) στο 15ο λεπτό. Το τριφύλλι, ήταν αισθητά βελτιωμένο αναφορικά με την ένταση στο αμυντικό κομμάτι, στοιχείο που το βοήθησε να αποκτήσει αυτοπεποίθηση και στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν, με οκτώ σερί πόντους του Νέντοβιτς σε ένα λεπτό, να… επιστρέψει στο ματς (35-36) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 39-38.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα, το ντέρμπι συνεχίστηκε (44-46) στο 24ο λεπτό, με τους πράσινους να ελέγχουν το ρυθμό και τους τυπικά γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν αντίδοτο στις περιορισμένες επιλογές τους από τον πάγκο. Κάτι τέτοιο δεν ήταν εύκολο για τον Προμηθέα, που γύρισε σε ζώνη την άμυνά του ώστε να αλλάξει το μομέντουμ. Την ίδια ώρα οι Έβανς και Γουάιτ, έδωσαν λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ για το 48-52 στο 27ο λεπτό. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά το τριφύλλι με +8 (50-58) και τους ποσοτικά λιγότερους παίκτες του Ζούρου, να προσπαθούν να βρουν ανάσες για να μείνουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, οι πράσινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, παίζοντας στο ρυθμό που τους βόλευε. Προηγήθηκαν με +11 (50-61), ωστόσο οι… πεισματάρηδες Πατρινοί, μείωσαν 57-63 στο 33ο λεπτό. Όσο περνούσε όμως η ώρα, αφενός η κούραση έκανε την εμφάνιση της στους παίκτες του Προμηθέα και αφετέρου ο Παναθηναϊκός έβγαζε από πάνω του την πίεση και προηγήθηκε 62-79 στο 37ο λεπτό, θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη, η οποία ήρθε με σκορ 68-85.

Το τριφύλλι, εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες των αντιπάλων του, αλλά και τη μεγαλύτερη εμπειρία του σε τέτοιες αναμετρήσεις και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό, όπου θα διεκδικήσει το 21ο Κύπελλο της ιστορίας του. Άξιος αντίπαλος ο Προμηθέας, βρίσκεται σε σταθερή άνοδο τα τελευταία χρόνια και το αποδεικνύουν οι εμφανίσεις και τα αποτελέσματά του.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 19 (8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 4 (6 ασίστ), Χαντ 6 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σίμπσον 11 (1/5 τρίποντα), Άντριτς 9 (1), Μπαζίνας 2, Τανούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 12 (2), Παπαγιάννης 12 (6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης (4 ασίστ), Γουάιτ 12 (7 ριμπάουντ), Γιόβιτς (0/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 17 (2/5 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 κλεψίματα), Έβανς 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 6 (2), Σαντ Ρος 8 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 23/41 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/9 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 21/37 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 16/21 βολές, 38 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 17 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 7 μπλοκ.

Δεκάλεπτα: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85

On Fire: Ο Νέντοβιτς με 17 πόντους, αλλά με 8 συνεχόμενους στη δεύτερη περίοδο, όταν έκανε η ομάδα του την ανατροπή.

Ξεχώρισαν: Ο Έβανς με 15 πόντους και ο Μέικον με 12 για τους πράσινους. Ο Αγραβάνης με 14 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Προμηθέα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 (66-85) για τον Παναθηναϊκό στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Η αντίδραση του Παναθηναϊκού στη δεύτερη περίοδο όπου και ψαλίδισε τη διαφορά.

Διαιτητές: Γιάννης Φούφης, Πέτρος Παπαπέτρου και Τάσος Κάρδαρης