Πανιώνιος – Ηρακλής 83-73: Βεργίνης και Σαχπατζίδης έστειλαν τους Νεοσμυρνιώτες στον τελικό

Χάρη σε ένα εντυπωσιακό 28-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον Γιάννη Σαχπατζίδη να παίρνει  τους Νεοσμυρνιώτες στις πλάτες του, στα τελευταία λεπτά, ο Πανιώνιος, παρά το γεγονός πως τον χωρίζει μία κατηγορία από τον Ηρακλή,  επικράτησε του "γηραιού" με 83-73  και πήρε το πρώτο από τα δύο εισιτήρια του τελικού του UNICEF Trophy.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (14-16), ο Ηρακλής ήταν αυτός που… πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρία συνεχόμενα τρίποντα, από τους Χαριτόπουλο, Τέιλορ και Παπαρέγκα, ξέφυγε με εννέα πόντους (16-25). Με τέσσερις πόντους του Βουλγαρόπουλου, ο «γηραιός» ξέφυγε με διψήφιο προβάδισμα (21-31), όμως ο Πανιώνιος κατάφερε και έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, με το φινάλε του ημιχρόνου (32-39).

Το τρίποντο του Παπαντωνίου, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, έφερε την ομάδα της Θεσσαλονίκης και πάλι στο +10 (32-42), όμως κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Πανιωνίου, που με τους Παπαδιονυσίου, Σκανδαλο και Βεργίνη, έφεραν το ματς στο καλάθι (49-51). Μάλιστα, δύο βολές του Αντωνάκη έβαλαν τον Ιστορικό μπροστά με 52-51, με τον Ηρακλή, πάντως, με δράστη τον Χαριτόπουλο, να επανακτά το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 60-55. Το τελευταίο δεκάλεπτο προμήνυε… θρίλερ, με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει άμεσα στους 60 πόντους. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Πανιώνιο να τρέχει ένα σημαντικό 5-0 με τους Βεργίνη και Παπαδιονυσίου, για το 74-70 του 37’. Τέσσερις πόντοι του Σαχπατζίδη στα 88’’ για το 78-72, έφεραν την ομάδα της Νέας Σμύρνης… αγκαλιά με την πρόκριση,  με τον Βεργίνη με λέι απ στα 38’’ να πετυχαίνει το 80-73… κλειδώνοντας το εισιτήριο για τον τελικό. Έτσι, το τελικό 83-73, που διαμορφώθηκε μετά από τρίποντο του Παπαδιονυσίου, φέρνει τον Πανιώνιο στον μεγάλο τελικό του UNICEF Trophy.

27 πόντους, με 5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 2/2 βολές, είχε ο Βεργίνης, με τον Παπαδιονυσίου να έχει 14 πόντους και επτά ριμπάουντ, τον Αντωνάκη να προσθέτει 11 πόντους, ενώ ο Σαχπατζίδης τελείωσε το ματς με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Για τον Ηρακλή, 16 πόντους είχε ο Χαριτόπουλος, από 12 οι Γκαθράιτ και Παπαντωνίου και 10 ο Παπαρέγκας.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Λιότσιος, Τσιμπούρης

Δεκάλεπτα: 14-16, 32-39, 55-60, 83-73

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 6, ΠαπαδιονυσίουΓ. 9 (3), Παπαδιονυσίου Στ. 14 (2), Αντωνάκης 11 (1τρ., 7ρ., 8α.), Σαχπατζίδης 10 (10ρ.), Μάντζαρης 4, Σταθόπουλος, Χάλαρης 2, Βεργίνης 27 (5)

Ηρακλής (Ντάγιος): Παπαρέργκας 10 (2), Γκάθραϊτ 12, Λιάπης 6, Μακρής, Χαριτόπουλος 16 (1), Γεωργάκης, Τζακόπουλος 2, Παπαντωνίου 12 (3), Τέιλορ 7 (1), Βουλγαρόπουλος 8