Rising Stars: Νίκη με ανατροπή για τον Άρη, Πασχάλης, Χαβούτσας και Ιωαννίδης οδήγησαν τον Πανερυθραϊκό

Σπουδαία νίκη για τον Άρη, που επέστρεψε από το -18 του ημιχρόνου και με τον Τσαχτσίρα να σημειώνει 21 πόντους, επικράτησε του Παναθηναϊκού. Λέφας με 25 πόντους και Δονάκης με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ, έκαναν την διαφορά στην νίκη των Rising Stars North επί του Προμηθέα, ενώ οι Rising Stars South επικράτησαν των επιλέκτων U16. Πατρίκης και Λιοτόπουλος οδήγησαν την ΔΕΚΑ στην νίκη επί του Περιστερίου, ενώ τέλος, ο Πανερυθραϊκός, με 28 πόντους του Πασχάλη και "διπλούς" τους Χαβούτσα και Νικολαΐδη, επικράτησε Μίλωνα, ενώ ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από Μπασάνο.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Rising Stars North-ΠρομηθέαςΠ. 85-74

Η Rising Stars North επέστρεψε από το -17, έκανε την αντεπίθεσή της και τελικά επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας με 85-74 στο ΚΓ Μίκρας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Αύριο, στο ίδιο γήπεδο, η μικτή Βορρά αντιμετωπίζει τη μικτή Νότου (19/11, 13.30) και ο Προμηθέας την προεθνική Παίδων (19/11, 11.00).

Μετά το πρώτο τρίλεπτο (5-7, 3′), οι Αχαιοί άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά (7-13 στο 5′, 7-22 στο 6’40”), για να φτάσουν στο 18-34 (12′) με τον Βασίλη Βλάσση και στο 27-44 (15’18”) από τον Ανδρέα Δένδη. Η μικτή ομάδα του Βορρά έκανε την αντεπίθεσή της, για να μετατρέψει το 31-46 (17’10”) σε 41-46 λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Ο Δονάκης έδωσε στη διαφορά την μικρότερη δυνατή τιμή (49-50, 23’45”) και ο Λέφας έδωσε και το προβάδισμα στους τυπικά γηπεδούχους (51-50, 24′). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι ως το τέλος του με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ (63-63 στο 30’10”, 72-72 στο 36’30”). Μπόρσης και Λέφας οδήγησαν στο 79-74 (39′) με την ομάδα του Δημήτρη Μπουσβάρου να παίρνει τη νίκη με το τελικό 85-74.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ., Δικταπανίδης, Κωνσταντινέλλης

Δεκάλεπτα: 15-26, 41-46, 60-63, 85-74

Rising Stars North (Μπουσβάρος): Καράμπελας, Γιαννάτος, Στεφόπουλος 6, Γκοτζαμανίδης 7 (1), Μπόρσης 14 (1), Στέπιτς 3 (1), Κατσιμαγκλής 4, Μανωλακίδης, Λέφας 25 (1), Δονάκης 13 (15ρ.), Μανθόπουλος 13 (10ρ.), Παπαδόπουλος

Προμηθέας Π. (Σκροπολίθας): Διαμαντίδης 2, Ντούβας, Μικές, Λαμπρογιώτας 2, Στέβοβιτς 12, Βλάσσης 14 (2), Βασιλείου 10 (1), Πρέκας 22 (2τρ. 11ρ.), Δένσης 6 (2), Μανωλιτσάκης 2, Παπαλεξανδράκης 4

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Παναθηναϊκός-Άρης 75-79

O Άρης έκανε την ανατροπή και επικράτησε 79-75 του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο ΚΓ των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη. Το “τριφύλλι” αντιμετωπίζει αύριο (19/11, 11.00) τη ΔΕΚΑ και οι Θεσσαλονικείς το Περιστέρι (19/11, 13.30) στο ίδιο γήπεδο.

Το ντέρμπι της πρώτης περιόδου (22-20, 10′) έδωσε τη σκυτάλη στην κυριαρχία των “πράσινων” στη δεύτερη. Ένα 12-0 οδήγησε στο 32-20 (13′) με τη διαφορά να φτάνει στο +18 (40-22, 16’10”), απόσταση με την οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του αγώνα (48-30).

Ο Άρης έδειξε σημάδια αντίδρασης με διάρκεια στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, με τον Τσαχτσίρα να δίνει μονοψήφια τιμή στη διαφορά (59-51, 27′). Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με το τρίποντο του Πατεράκη, το οποίο έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (60-60, 30’20”) και τον Επαμεινώνδα να δίνει και το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς (60-62, 32′). Οι “κιτρινόμαυροι” διατήρησαν το προβάδισμα (64-70, 35′).

Κουστένης και Μπούσμπουρας έδωσαν ανάσες στον Παναθηναϊκό (70-72, 37’10”) με τον πρώτο να διαμορφώνει και το 73-75 (37’30”). Οι “πράσινοι” ισοφάρισαν με τον Κουστένη (75-75, 39′), αλλά ο Πατεράκης απάντησε άμεσα με σουτ τριών πόντων 75-78 (39’20”) και ο Τσαχτσίρας διαμόρφωσε το τελικό 75-79.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Κανελλίδης, Κουρόγλου

Δεκάλεπτα: 22-20, 48-30, 60-57, 75-79

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Σπανός 3 (1), Μπίνης 2, Μπούσμπουρας 5, Ζερβός 9 (1), Τσακίρης, Κουστένης 30 (2), Βασιλαντωνάκης 12 (13ρ.), Αδαμόπουλος 4, Γκόλαντας 5 (1), Βοκοτόπουλος, Γεώργας 5

Άρης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 21 (3), Βενετίδης, Καζαμίας 14, Επαμεινώνδας, Πατεράκης 13 (3), Πουρλίδας 9 (1), Συμεώνωφ, Φωτιάδης 2, Κασιανός, Γιαννίκος 16 (4)

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Ελλάς U16-Rising Stars South 55-77

Μια ιδέα από το μέλλον του ελληνικού μπάσκετ πήραν όσοι είδαν τον αγώνα της ομάδας επιλέκτων U16 με την Rising stars South στη Μίκρα. Οι… μεγάλοι νίκησαν με 77-55 και αύριο θα αντιμετωπίσουν την αντίστοιχξη ομάδα του Βορρά, ενώ η Ελλάς U16 θα αναμετρηθεί με τον Προμηθέα Πάτρας.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο με την Rising Stars South να παίρνει μια μικρή διαφορά στην δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο μισό οι επίλεκτοι του Νότου αύξησαν την απόσταση, έφτασαν σε διψήφιες διαφορές και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη χωρίς να απειληθούν με το τελικό 55-77.

Διαιτητές: Κώνης, Αγραφιώτης Β., Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 21-24, 37-45, 46-60, 55-77

Ελλάς U16 (Καλαμπόκης): Παραλίκας 5 (1), Πούλος, Σταμούλος, Πεταλωτής 9, Παπαδάτος 3, Λιβέρης, Χατζηλάμπρου 10 (1), Μπιλιώνης 2, Κωστούλας 2, Ασημένιος 9 (2τρ., 11ρ.), Σκληρός 7, Χαρτώνας 8

Rising Stars South (Παπαδόπουλος): Ολύμπιος 3, Ξανθόπουλος 15 (1), Αμπατζής 11, Τσίπας 6 (2), Ρενιέρης 10 (1), Παπαγεωργίου 5 (1), Ψυχογυιός 5, Σταυρόπουλος 4, Στογιάνοβιτς 4, Γενιτσαρίδης 6, Μάντσιτς 8 (2), Τζιώρας 2

Περιστέρι-ΔΕΚΑ 59-69

Η ΔΕΚΑ βρήκε ρυθμό, έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και νίκησε 69-59 το Περιστέρι στο ΚΓ των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, για την 4η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Αύριο, οι “κυανοκίτρινοι” αντιμετωπίζουν στις 13.30 τον Άρη, ενώ νωρίτερα, στις 11.00 η ΔΕΚΑ θα αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό στο ίδιο γήπεδο.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα (12-6, 4’10’’) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν σταδιακά ρυθμό, ισοφάρισαν με τον Λιοτόπουλο (12-12, 6’) και με ένα 21-9 στη δεύτερη περίοδο έφτασαν στο 23-35 του ημιχρόνου.

Η διαφορά αυξήθηκε (28-45, 25’) με την ΔΕΚΑ να φτάνει και στο +18 (30-49, 26’30’’). Έξι συνεχόμενοι πόντοι από τον Μαραγκουδάκη διαμόρφωσαν το 46-60 (33’20’’) και ο  ίδιος έγραψε και το 50-62 (36’), πριν ο Άγγελος Παπανικολάου μειώσει ακόμη περισσότερο (54-64, 37’). To +10 ήταν και η διαφορά που σφράγισε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης, το 59-69.

Διαιτητές: Εκίζογλου, Αθανασιάδης, Κασούμης

Δεκάλεπτα: 14-14, 23-35, 38-54, 59-69

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Τζιάλλας 7, Πανολιάς 1, Καραθανάσης 2, Πολίτης 4 (1), Παπανικολάου 9, Μαραγκουδάκης 27 (4), Κουγιουμουτζής 2, Κολοβός 2, Φτιάρας, Αλεξάκης 5 (1)

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Μακαρατζής 5 (1), Στράντζαλης, Κεραμιτσόπουλος 1, Πατρίκης 20, Μουτάφης 9 (1), Πούντος 6 (2), Σεκερτζής, Λιοτόπουλος 17 (3), Πασχαλίδης 11

Πανερυθραϊκός-Μίλων 77-68

Ο Πανερυθραϊκός με το τελικό 77-68 επικράτησε του Μίλωνα στο ΚΓ Ελευσίνας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Οι “ερυθρόλευκοι” αντιμετωπίζουν αύριο (19/11) την Μπασάνο στις 14.00 και οι “πράσινοι” τον Ολυμπιακό στις 12.00. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Deree.

Το αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (19-17), έδωσε τη σκυτάλη στο δεύτερο, στο οποίο ο Πανερυθραϊκός έδειξε να κάνει ένα μικρό βήμα μπροστά. Σταθεροποιήθηκε στη θέση του οδηγού, χωρίς να μπορεί ξεφύγει και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 41-34.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε ιδιαίτερα την εικόνα τουλάχιστον σε ότι αφορά το σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα με το 41-38 (21’30’’) να γίνεται 47-38 (23’) και τους Κακαρούχα, Ιωάννου και Πασχάλη να στέλνουν τη διαφορά στο +16 (56-40, 25’). Ο Μίλωνας παρέμεινε μαχητικός και πλησίασε με τον Κουμπούρο να διαμορφώνει το 56-48 (26’30’’), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 77-68

Διαιτητές: Τσουρή, Μπερέτσος, Μούστρης

Δεκάλεπτα: 19-17, 41-34, 63-51, 77-68

Πανερυθραϊκός (Χαρτοματσίδης): Ιωάννου 8 (1), Καπάτσος, Νικολαϊδης 11 (12ρ.), Κακαρούχας 6 (1), Χουχουλής 3 (1),Πασχάλης 28 (1), Χατζηθεοδώρου, Βυτογιάννης 2, Χαβούτσας 19 (12ρ.)

Μίλων (Παπαδάτος): Αθανασόπουλος, Παυλόπουλος 22 92), Φραγκιαδάκης 4, Μπεζαντάκος 7 (1), Γεωργίζας, Φύτρος 8, Γεωργίζας Ν., Λειβαδάς 2, Γκίνος 4, Μαρσέλος 3, Καλαμπογιάς 9 (1), Κουμπούρος 9

Ολυμπιακός-Μπασάνο 82-92

Η Μπασάνο με ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο νίκησε τον Ολυμπιακό με 92-82 στο ΚΓ Ελευσίνας για την 4η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Αύριο (19/11) οι “ερυθρόλευκοι” θα αντιμετωπίζουν στο Deree στις 12.00 τον Μίλωνα και η Μπασάνο στις 14.00 στο ίδιο γήπεδο τον Πανερυθραϊκό.

Οι Ιταλοί πήραν από την αρχή το προβάδισμα, χτίζοντας και μια διαφορά που έφτασε στους επτά πόντους (13-20, 8’10”) στην πρώτη περίοδο. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει, μείωσαν (17-20), αλλά η Μπασάνο είχε τον πρώτο λόγο στη συνέχεια, χρησιμοποίησε τα μακρινά σουτ και για να οδηγήσει στο 31-46 (17’30”). Μετά τα τρία πρώτα λεπτά στην τρίτη περίοδο η απόσταση έφτασε στο +16 (44-60).

Ο Ολυμπιακός έδειξε κάποια σημάδια αντίδρασης με τον Λυκογιάννη να γράφει το 58-65 (26’40”), αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν τον ρυθμό, έδωσαν και θέαμα για να φτάσουν στο 58-71 (29′). Η πίεση των “ερυθρόλευκων” έφερε και πάλι αποτέλεσμα με τον Ροζακέα να διαμορφώνει το 62-71 (29’30”) με τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Σπάρταλης και Σεγούρα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για το 68-75 (32′) με τον Λυκογιάννη να μειώνει ακόμη περισσότερο με τρίποντο από τη γωνία για το 76-79 (36′). O Σπάρταλης συνέχισε γράψει το 82-84 (38’30”), αλλά το “γκολ φάουλ” του Κρέσταν έδωσε ανάσα στην Μπασάνο, ο Χασάν ήταν εύστοχος με τη σειρά του από τη γραμμή για το 82-89 (39′) με την ομάδα του να φτάνει στη νίκη με το τελικό 82-92.

Διαιτητές: Tσουρή, Μπερέτσος, Μούστρης

Δεκάλεπτα: 17-20, 41-52, 62-73, 82-92

Ολυμπιακός (Πιτσίνος): Μπουρνελές 5, Αγγελόπουλος Σπ., Γιακάι, Ντάψης 4, Λυκογιάννης 10 (1), Ροζακέας 15, Σπάρταλης 33 (12ρ.), Σαπλαούρας 4, Σεγούρα 11, Παπασταύρου,

Μπασάνο (Πάπι): Νίστριο 2, Ζούστοβιτς 18 (4), Ασάνι 14 (4), Καρνεβάλε 4, Κρεστάν 7, Κρίστερ, Αταμάχ 2, Πέρεθ 19 (2), Χασάν 18 (1), Γκόμες 8