Α' ΕΣΚΑ γυναικών - Αήττητος πρωταθλητής ο Άρης Χολαργού, πήρε τον τελικό των... απογοητευμένων ο Ανταίος

Αήττητος πρωταθλητής για τη σεζόν 2023-24 αναδείχθηκε ο Άρης Χολαργού που υπερκέρασε και το τελευταίο εμπόδιο του ΕΦΑΟΖ, επί του οποίου έκανε το 3-0 σε κανονική περίοδο και τελικούς και προβιβάζεται στην Α2 γυναικών. Τον τελικό των... απογοητευμένων πήρε ο Ανταίος που επικράτησε του Προμηθέα Χαλανδίου με 32-29 και κατέληξε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικά η ενημέρωση από την ΕΣΚΑ:

Στον αγώνα της Β’ Φάσης των Play Offs της Α’ Κατηγορίας Γυναικών, ο ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ επικράτησε του Ε.Φ.Α.Ο.Ζ με σκορ 75-53 και στέφθηκε Πρωταθλητής της ανώτατης κατηγορίας για την φετινή αγωνιστική περίοδο!

Η ομάδα του Άρη Χολαργού ήταν «ασταμάτητη» καθ’όλη την διάρκεια της σεζόν, αφού τερμάτισε αήττητη!
Συγκεκριμένα, είχε 22 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές της Α’ φάσης του Πρωταθλήματος, στην Α’ Φάση των Play Offs χρειάστηκε μόνο έναν αγώνα απέναντι στον Προμηθέα (όπου και επικράτησε με 57-41), και με την σημερινή της νίκη κατόρθωσε το αήττητο σε 24 αγώνες!

Μαζί με την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, ο Άρης Χολαργού πανηγυρίζει και την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2024-2025!

Μετά το τέλος του αγώνα, έγινε η απονομή του κυπέλλου.

Το Κύπελλο δόθηκε από τον Πρόεδρο της ΕΣΚΑ Γιάννη Αλεξόπουλο και τον Δήμαρχο Παπάγου- Χολαργού Ηλία Αποστολόπουλο.

Στον τελικό παρευρέθησαν ο Α’ Αντιπρόεδρος ΕΣΚΑ Φώτης Τσώνης και η Επικεφαλής της Επιτροπής Πρωταθλημάτων Γυναικών – Κοριτσιών Κατερίνα Θειακού Σπίνου.

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες, τους προπονητές και τους παράγοντες του Άρη Χολαργού για το Πρωτάθλημα και την άνοδο στις εθνικές κατηγορίες!

Συγχαρητήρια και στην ομάδα του Ε.Φ.Α.Ο.Ζ για την δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος!

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 75
Ε.Φ.Α.Ο.Ζ 53

Διαιτητές: Καλογριάς, Πολάτογλου, Ιωαννίδης

Δεκάλεπτα: 10–11, 35-24, 58-41, 75-53

Άρης Χολαργού (Βερροιόπουλος, Φατούρος): Νίννη 4 (1), Παπαδοπούλου 10 (2), Στάνι 10, Παπαμιχαήλ 13, Καλυμιονάρη 20 (5), Τριανταφύλλου 2, Κατσιμάρδου 2, Καβάσιλα 2, Χατζηνικολάου Μ., Μουλατσιώτη 11 (2), Χατζηνικολάου Ο. 1

ΕΦΑΟΖ (Γεωργουδάκης, Θεοφίλης): Μουτάφη 2, Ιωάννου 10 (1), Μαρούδα 8, Χόνι 3, Νιτσόγλου 2, Χόνδρου 8 (2), Γιαννακοπούλου, Κοματσιούλη, Παπαγεωργίου 2, Τζιοβάρα 13(1), Βελέντζα 5 (1).

Στον αγώνα κατάταξης για την 3η-4η θέση στο Πρωτάθλημα Α’ Γυναικών, ο Ανταίος επικράτησε του Προμηθέα με σκορ 32-29 και κατέλαβε την 3η θέση! Στην 4η θέση ο Προμηθέας.