National League 1: Νίκη – άνοδος στην Elite League για τα Τρίκαλα Basket, 85-71 το Αιγάλεω

Στα Τρίκαλα Basket κατέληξε το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο ανόδου της National League 1 στην Elite League.

Η ομάδα των Τρικάλων, μετά τον Φίλιππο Βέροιας, επικράτησε και του Αιγάλεω, με το τελικό 85-71 να... σφραγίζει την άνοδο της στην Elite League, μία ημέρα πριν την τυπική ολοκλήρωση των αγώνων μπαράζ, που διεξάγονται στην Καρδίτσα. Και αυτό γιατί τα Τρίκαλα έκαναν ήδη το 2Χ2 μετατρέποντας σε… παιχνίδι γοήτρου το ματς της Κυριακής, ανάμεσα στον Φίλιππο Βέροιας και το Αιγάλεω.

Να θυμίσουμε πως την άνοδο τους στην Elite League, μέσω των Play Offs,  είχαν ήδη εξασφαλίσει οι Πρωτέας Βούλας, Νήαρ Ηστ και ΧΑΝΘ

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Το τελευταίο “εισιτήριο” της ανόδου στην Elite League Ερρίκος Ντυνάν πήραν απόψε (25/5) τα Τρίκαλα Basket, καθώς επικράτησαν 85-71 του Αιγάλεω στο κλειστό γυμναστήριο “Γιάννης Μπουρούσης” στην Καρδίτσα, και πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στους αγώνες μπαράζ του πρωταθλήματος της National League 1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν ανεβασμένη ταχύτητα και το Αιγάλεω να παίρνει στο 5ο λεπτό το προβάδισμα στο σκορ (8-13, 5′). Το επιθετικό “ξέσπασμα” όμως των τυπικά γηπεδούχων Τρικάλων στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, τούς έδωσε τον έλεγχο του αγώνα και τους έφερε στη θέση του οδηγού με διαφορά 5 πόντων (24-19, 7΄) η οποία αυξήθηκε στη δεύτερη περίοδο (50-32 17΄) για να φτάσει στην τρίτη, στο 27ο λεπτό, στη μέγιστη τιμή της (68-42).

Η “αυλαία” των αγώνων μπαράζ θα “πέσει” αύριο (26/5) στις 16.00, με την τυπικού χαρακτήρα πλέον αναμέτρηση, Αιγάλεω-Φίλιππος Βέροιας (μπορείτε να δείτε τον αγώνα εδώ).

Δεκάλεπτα: 29-22, 54-34, 73-51, 85-71

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Βαβάτσικος 23(4), Τσιαβές 16(1), Αναγνωστόπουλος 12, Νέσης 22, Μπαλόπουλος 5(1), Πρέκας, Κολότσιος 5(1), Αργυρούλης 2.

Αιγάλεω (Σορώτος): Ιορδάνογλου 15(4), Ζαραϊδώνης, Λιαράκος, Τζορμπατζόγλου 2, Τζαϊδάς 12(2), Δουρουντούς, Ολύμπιος, Κυρίτσης 12, Νικολιδάκης 9, Μαλτέσιος 2, Μιχαήλ 19(2).

Μπορείτε να δείτε ξανά τον αγώνα εδώ

Μετά τον αγώνα ακολούθησε η απονομή των μεταλλίων και του τροπαίου στους νικητές.

Η απονομή πραγματοποιήθηκε από τον Υπουργό Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Δημήτρη Παπαστεργίου και το μέλος του Δ.Σ. της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, Λάμπρο Τάκη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Θανάσης Γιαπλές (προπονητής Τρίκαλα Basket): “Είμαι στα Τρίκαλα τους τελευταίους δυόμιση μήνες. Η ομάδα υπήρχε και πριν. Δούλευαν μαζί με τον Χάρη Φόρο στον οποίο αξίζει ένα μερίδιο των συγχαρητηρίων. Πραγματικά ήταν κάτι ανέλπιστο για ‘μας. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους και ολόκληρο τον οργανισμό των Τρικάλων. Ελπίζω να είναι έτοιμος να ανταποκριθεί στην πρόκληση της Elite League”.

Κώστας Νέσης (καλαθοσφαιριστής Τρικάλων Basket): “Αρχικά θα συγχαρώ το Αιγάλεω και τον Φίλιππο Βέροιας, τις δυο ομάδες που μαζί με τη δική μας βρεθήκαμε εδώ, σ’ αυτό το μίνι τουρνουά της σεζόν. Στα Τρίκαλα ήμασταν εξ αρχής πιστοί στο πλάνο που είχαμε φτιάξει. Είχαμε τη θέληση και τον στόχο να πετύχουμε αυτό που έγινε σήμερα”.