Φωτορεπορτάζ από το ματς Δόξα Λευκάδας - Έσπερος Λαμίας

Την ήττα  γνώρισε  η Δόξα Λευκάδας στην παράταση από τον Έσπερο Λάμιας  με 94-84, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Ρεπορτάζ: Μάκης Λεκατσάς

Ο Έσπερος ήταν μπροστά στο πρώτο  δεκάλεπτο  με μικρές διάφορες  με την ομάδα του Καλαμπακου  να κυνηγάει το σκορ  και το ημίχρονο να τελειώνει με 35-39 με τους Τζορτζεβιτς και Παπαδακη να οδηγούν στο σκορ για τον Έσπερο.

Στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι  πήγαινε  πόντο  πόντο με δραματικό  φινάλε, με τον συγκινητικό Χείλαρη να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 75-75 και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση , όπου  ο Έσπερος κέρδισε  με την μεγάλη εμπειρία των Τζορτζεβιτς , Προδρόμου  .

Η ομάδα της Λαμίας έχοντας το 2-0 νίκες  με τη Δόξα και τα Τρίκαλα ,  κλείδωσε την δεύτερη   θέση  και θα προσπαθήσει  να πάρει την πρωτιά στον όμιλο  καθώς υποδέχεται την  επόμενη και τελευταία   αγωνιστική τον Βίκο   και θέλει νίκη με 31 πόντους,  κάτι βέβαια   πολύ δύσκολο να το καταφέρει.

Η Δόξα -Λευκάδας , από την άλλη, ταξιδεύει  στη Βέροια  και έχοντας τη νίκη  με 33 πόντους του πρώτου γύρου θα βρεθεί στην 4η θέση των Play Offs, με αντίπαλο τον Βίκο με 1-1 νίκες .

Δόξα Λευκάδας-Έσπερος Λαμίας 84-94(75-75)

Διαιτητές: Καρακάσης-Γεράνιος-Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-22, 35-39, 51-55, 75-75(κ.α.), 84-94

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Μάνα, Χείλαρης 24(3), Σταματέλος, Αργυρός, Βακουφτσής 5(1), Ντόβας 7(1), Τσιαβές 8(2), Τσόλος 18, Μανάκας 10, Μάλφας, Βούγιοβιτς 12, Βαγενάς.

Εσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 9(1), Βαζούκης 11(1), Κολοβός, Τζόρτζεβιτς 29(1), Χατζηκυριακίδης 7 (1), Μπακέας, Αργύρης, Τεπετίδης, Πελεκούδας, Προδρόμου 18(2), Παπαδάκης 13(3), Μαντίκος 7(2)